13-та пенсія: грошей немає, але пообіцяти можна

«Погляд часу»
За тиждень до виборів популізм і загравання з електоратом досягли апофеозу.
«Цікаво, а що нам ще наобіцяють за цей тиждень?»
Петро Порошенко не виключає введення щорічної «13-ї пенсії» для тих, хто отримує мінімальну соціальну виплату. Щоправда, тільки у разі зростання економіки.
З огляду на те, що заява пролунала за тиждень до виборів, виглядає вона як хапання за соломинку перед «рішучим боєм». І саме так воно і було сприйнято українцями, які з невдоволенням констатують, що у нашій країні про людей «показово думають» лише два тижні до виборів, а потім на п’ять років начисто про них забувають.
Судячи з реакції соцмереж, із «13-ю пенсією» гарант усе ж перестарався – електорат не оцінив.
«Останні козирі з рукава дістає, вже дуже хочеться відбити гроші, вкладені у виборчий процес».
«Він же не має ніякого відношення до пенсій і зарплат? Це ж не в його компетенції, це робота парламенту. Так навіщо він щось обіцяє?!»
«Віддайте мені мої 123 долари, які я отримувала у 2013 році і ті тарифи, і ті ціни. І не потрібні мені ваші 100 грн на місяць, які мені додали до 2 тис. моєї пенсії!»
«Цікаво, а що нам ще наобіцяють за цей тиждень?»
«На кого розрахована ця брехня? Якби він хотів, уже давно б зробив – 5 років на це було! Ніхто нікому нічого не дасть».
«Уже не знає, що пообіцяти. Щоб за нього проголосували, додав пенсію на 100 грн і думає, що люди у ноги за це поклоняться».
Згадуючи радянське минуле…
Не оцінили черговий передвиборний пасаж і економісти.
Почнемо з того, що вони відзначили підозрілу схожість між пропозицією Порошенка і радянською «13 зарплатою», аналогів якої не було ніде у світі. Крім того, виникло закономірне питання: чому на підвищення пенсій грошей немає, а на 13 пенсію – є?
– Заряд популізму перед виборами набуває критичної маси, – говорить аналітик Олексій Кущ. – У держави є ресурс для точкових виплат, але не вистачає доходів для додаткового збільшення пенсій (понад індексації) на регулярній основі, ось і придумується 13-та пенсія. Саме це поняття є підіграванням алюзій на 13-ту зарплату і не має ніякого економічного сенсу. Потрібно підвищувати щомісячні виплати і шукати під це джерела доходів, а не займатися «епізодичною боротьбою з бідністю», яка призведе лише до інфляції і девальвації, тобто у результаті зробить біднішими, але вже всіх.
До грудня забудуть
Соцмережі дивуються: як у команді президента взагалі могли додуматися до такого? Звичайно, всі вже звикли, що пенсіонери – це найслабша, бідна і незахищена частина суспільства, і їхні голоси намагаються купити усіма можливими способами – від гречки до монетизації субсидій, яку, до речі, експерти називають «електоральною гречкою». Але все ж 13-та пенсія – це явний перебір.
– Цьому немає ніякого раціонального пояснення, – зазначив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. – По-перше, роздавати пенсії – це не турбота президента. По-друге, «13-та пенсія», може, і звучить добре, але якщо хтось настільки перейнявся рівнем життя українських пенсіонерів, то йому варто було б підвищувати поточні виплати, а не давати подачки. І, нарешті, з огляду на майбутні вибори, термін виконання цієї обіцянки – дуже далеке майбутнє. Очевидно, що все «тринадцяте» виплачується у кінці року, а до цього часу нам ще потрібно пережити президентські та парламентські вибори.
На думку Юрчишина, кажучи про «тринадцяту пенсію» у березні, розрахунок іде якраз на те, що після всіх майбутніх подій у грудні про цю обіцянку вже мало хто згадає. До того ж досвід попередніх обіцянок показує, що розраховувати на їхнє виконання можуть люди чи дуже наївні, чи з дуже поганою пам’яттю.
Аналітик Данило Монін погоджується: усі розмови про 13-ту пенсію – це виключно популізм і бажання переобратися. До того ж при будь-яких розкладах розраховувати на виплати не варто: грошей під це у бюджеті-2019 не передбачено.
Наталія Мічковська