А чому літо – бабине?

Якщо восени погода раптом дарує нам тиждень сонечка і тепла, ми говоримо: «Ну ось, нарешті прийшло бабине літо».
Але чому раптом «бабине»? Адже не тільки слов’яни ці дні виділяють в окремий період. Німці називають його літом старих баб, болгари – циганським літом, у Франції – літо св. Дені, у США – індіанським літом, а серби майже як ми – баби літо.
Якщо заглянути в довідники та енциклопедії, можна прочитати, що бабине літо – «пора, коли на осінньому сонці ще могли погрітися жінки». Улітку їм просто не до цього було, весь час робота в полі та побутові справи займали. Тільки після збирання врожаю, з приходом осені, вони могли дозволити собі невеликий перепочинок. Але відпочинок цей, на жаль, був настільки ж нетривалим, як і повернення літнього тепла.
Інші джерела говорять, що зовсім не в тому справа, що на небі раптом сонечко з’являлося й тепло ставало. Навіть якщо період видавався непогожим, літа бабиного ніхто не відміняв. Слов’яни ділили бабине літо на молоде (з кінця серпня до 11 вересня) і старе (з 14 по 24 вересня). Вважали, що якщо в молоде літо хороша погода стоїть, то вся осінь дощовою буде. І, навпаки, якщо дощі ллють – осені сухій бути. Також говорили: «Якщо в повітрі багато тенетніки (осінньої павутини), то осінь буде ясна, а зима холодна».
А ще восени наставав час так званих жіночих робіт. Пеньку м’яли і потріпували, займалися рукоділлям. Природно, наставав час посиденьок. Спочатку дівчата на самоті шили, пряли та подейкували про своє, співали пісні. А після хлопці приходили, робота відкладалася в сторону, і всі разом веселилися – грали в ігри («Бояри», «Тону», «Поцілуй-но» та ін.), водили хороводи. У молоді з’являлася можливість придивитися один до одного, знайти собі пару. З початку осені і до святок ця форма дозвілля припадала на вечори, потім «попрядухи» переносилися на денний час, адже з Різдва до Водохреща працювати ввечері заборонялося.
Але повернемося до бабиного літа. Крім усього іншого, з глибокої давнини вважалося, що жінки вміють не тільки в полі працювати, дітей ростити та з домашніми справами управлятися, але й впливати на погоду, а то й повернути назад минулий час можуть. Така в них природою сила укладена.