Армен Джигарханян: чим запам’ятався легенда радянського кіно

14 листопада 2020 пішов із життя народний артист СРСР Армен Джигарханян. Серце легендарного актора та режисера зупинилося. Причинами смерті називають його вік і хвороби.

Армен Джигарханян

Під час Російського вторгнення в Україну в березні 2014 р. Армен Джигарханян підтримав українців і порівняв дії російського керівництва з діями дурня, процитувавши вірменське прислів’я: «Дурень кинув камінь у воду, 100 розумних витягнути не можуть».

Актор заявив, що не підписував і не збирається підписувати жодних листів на підтримку Путіна, оскільки «не розуміє, як росіяни й українці можуть ворогувати між собою».

Армен Джигарханян народився 3 жовтня 1935 р. в Єревані в родині Бориса Якимовича та Олени Василівни Джигарханян. Походив зі стародавнього роду тіфліських вірмен. Батько пішов із сім’ї, коли його синові було всього місяць від народження. Уперше він побачив батька, вже в дорослому віці, коли гостював у бабусі на Новий рік, але вони майже не спілкувалися; перед самою смертю вже важко хворий Борис Акимович говорив, що сумує за сином і хоче вибачитися перед ним. Армена виховував вітчим, з яким у хлопчика склалися теплі стосунки. Мати Олена Василівна працювала в Раді міністрів Вірменської РСР, була завзятою театралкою і не пропускала жодного драматичного й оперного спектаклю.

За словами Джигарханяна, його ранні роки припали на Другу світову війну, і дитинства у нього, по суті, не було; сім’я винаймала кімнату в будинку на вулиці Спандарян в Єревані, і в пам’яті у нього відклалося, як усією сім’єю вони рубали дрова в підвалі, як мати плакала, втративши хлібні картки.

Театром він цікавився ще у шкільному віці, але вступити до вишу йому вдалося не одразу. Після невдалої спроби потрапити до Російського інституту театрального мистецтва, Джигарханян пішов вчитися на актора в Єреванський художньо-театральний інститут. Вперше на сцену він вийшов на другому курсі навчання, і відтоді грав у спектаклях, кіно- і телефільмах.

Найбільше він відомий за ролями у таких фільмах, як «Собака на сіні», «Здрастуйте, я ваша тітка», «Місце зустрічі змінити не можна», «Здрастуй, це я», «Тегеран-43», «Нові пригоди невловимих», «Місто Зеро».

Армен Джигарханян у фільмі «Місце зустрічі змінити не можна»
Кадр з фільму «Місце зустрічі змінити не можна»

Артист зіграв понад 250 ролей у кіно- і телефільмах і, за чутками, був занесений до Книги рекордів Гіннеса, як найбільш затребуваний вітчизняний актор. Він також озвучував вітчизняні фільми і мультфільми, як-от «Жив-був пес» і «Острів скарбів», а ще працював над дубляжем закордонних стрічок анімації.

Згодом про професію актора він казав так: «Єдине, що я зрозумів про мистецтво взагалі, це те, як геніально сказав Ніцше, «мистецтво нам дано, щоб не померти від істини». Жахлива річ! Але геніальна. Адже істина не завжди красива і часто страшнувата. Тому, щоб не зіткнутися з нею, ми починаємо себе та інших обманювати. У кращому випадку фантазувати. А театр – прекрасне місце для фантазерства. Там я можу напридумувати собі які завгодно речі. Стати королем Ліром або до зовсім чужої жінки сказати: «Донечко!»

Близько восьми років Джигарханян викладав акторську майстерність у Всеросійському державному інституті кінематографії ім. Герасимова, а згодом вирішив відкрити власний театр. Так у 1996 р. він став президентом і художнім керівником Московського драматичного театру.

Армен Джигарханян в театрі

Армен Джигарханян мав багато звань і нагород: він був народним артистом Вірменської РСР, народним артистом СРСР, нагороджений Орденами Пошани і «За заслуги перед Вітчизною». У 2001 р. йому присвоїли звання почесного громадянина Єревана за популяризацію вірменського мистецтва.

У квітні 2018 р. артиста госпіталізували з інфарктом, він перебував у комі в реанімації. Джигарханян мав загострення давнього захворювання на фоні серцево-судинної і ниркової недостатності. Після відновлення він повернувся до роботи в театрі, але потім його ще кілька разів госпіталізовували.

«Погляд часу» №50-03.12.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *