Ацетон у дитини: не хвороба, а стан

Раптово захворіла донька. Зранку разів зо п’ять виблювала, температури немає, а з рота якийсь дивний запах… Така ситуація знайома багатьом.

Ацетон – це не хвороба, а особливий стан, який виникає при порушенні обміну речовин, і пов’язаний він зі зменшенням запасів глікогену, необхідного для виробництва глюкози, яка служить джерелом енергії для організму дитини.

Причини появи ацетону у дітей

Запаси глікогену у дітей, на відміну від дорослих, дуже невеликі.

Перезбудження, перевтома, хвороби, голодування і т. д. викликають у дитини підвищену потребу в енергії. Перше джерело, з якого вона отримує енергію, – глюкоза у крові. Але вистачає її на лічені хвилини. Потім організм дитини звертається до іншого джерела – глікогену. Але і цього джерела вистачає на кілька годин. Потім організм звертається до «важкої артилерії» – жирів. Кожна молекула жира розпадається на молекулу ацетона і три молекули глюкози.

Тобто поява запаху ацетона свідчить про те що організм дитини перейшов на резервне живлення за рахунок жирів.

Запах ацетону в повітрі, що видихається – це не такий запах, як в ацетону, який використовують для зняття лаку. Він нагадує запах прілих яблук. Такий самий запах має і сеча дитини.

Що робити, при появі запаху ацетону у дитини?

Для того щоб організм дитини перестав отримувати енергію за рахунок розкладу жирів йому необхідно дати глюкозу у вигляді солокого компоту із сухофруктів, або кока-коли, яка теж добре допомагає у цьому випадку.

Ацетон у дитини

Але є одна проблема. На самому початку ацетона утворюється мало, тому він встигає повністю утилізуватися тканинами. А коли його утворюється надто багато, він подразнює блювотний центр головного мозку і дитину тоді важко буде напоїти.

Тому дуже важливо при перших проявах запаху ацетона у дитини напоїти її солоденьким, до появи блювотного рефлексу.

Для 100 % підтвердження використовують спеціальну тест-систему на ацетон у вигляді смужок. Треба взяти одну смужку й опустити в сечу дитини. Якщо через 3 хв. смужка змінить свій колір із білого на фіолетовий, то у дитини ацетон. На упаковці тест-системи є шкала, за допомогою якої за кольором можна дізнатися ступінь ацетону (від + до ++++).

Якщо в дитини з’явився запах ацетону з рота або тест-смужка позитивна (+, ++), але ще немає блювоти, тоді треба вживати глюкозу у вигляді солодких напоїв.

Якщо ж у дитини ацетон ++, +++ і є блювота, тоді необхідно давати мінімум рідини (50-100 мл), яка містить високу концентрацію глюкози. Для цього використовують 40 % розчин глюкози в ампулах. Ампулу відкривають і наливають розчин у чайну (5 мл) або десертну (10 мл) ложку і дають дитині. Досить 2 ампул на 1 раз. Повторити потрібно через 2-3 рази на день. Поїти дитину потрібно між нападами блювоти.

Якщо ж у дитини ацетон ++++, блювота і вона не може пити, тоді краще відразу їхати до лікарні, оскільки єдиним можливим методом введення глюкози є внутрішньовенне введення (крапельниця).

Поїти треба правильно!

Поїти дитину потрібно невеликими порціями (2-3 ковтки або 1-2 ч. л.) кожні 5-10 хв. Критерій, що вжиті заходи ефективні – дитина пісяє кожні 1,5-2 год.

Поїти потрібно протягом усього дня.

 «УЮТ» №41-08.10.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *