Безкоштовні аналізи: які, коли і для кого?

здача аналізів

Цього літа нас чекає черговий етап медреформи: повністю вступить у силу новий порядок надання первинної медичної допомоги у поліклініках.
Давайте розберемося, що це означає для нас, пацієнтів.

Діти і пенсіонери принесуть більше грошей

Офіційно реформа стартувала ще 2 квітня. Сьогодні Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) рапортує, що договори з сімейними лікарями підписали 4 млн українців. Але це був тільки підготовчий етап. Повністю нова схема запрацює з 1 липня, коли вступлять у силу відповідні накази МОЗ.

Перш за все мова йде про нові правила фінансування медустанов. За надані пацієнтам послуги поліклініки отримуватимуть гроші від Національної служби здоров’я. Тарифи вже затверджені, і вони, як ми вже писали, значно відрізняються залежно від віку пацієнтів. За дитину до 5 років лікар отримає 1480 грн на рік, за дорослого – 370 грн, а за літню людину – 740 грн. Виходить, пенсіонери можуть не побоюватися, що їх «не захочуть брати» лікарі поліклінік, оскільки кожен літній пацієнт принесе лікарю подвійну суму річного доходу.

Вимагайте безкоштовні послуги зі списку

Із 1 липня запрацює повний перелік послуг, які повинні надавати у поліклініках, і список безкоштовних аналізів. Сімейний лікар буде вимірювати тиск, відстежувати індекс маси тіла і стан серцево-судинної системи пацієнта. МОЗ також зобов’язало лікарів звертати увагу на симптоми пріоритетних захворювань: цукровий діабет, ВІЛ, туберкульоз, онкозахворювання.

До списку безкоштовних лабораторних та інструментальних досліджень у поліклініках увійдуть:

  • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  • загальний аналіз сечі;
  • аналіз на глюкозу крові;
  • загальний холестерин;
  • вимірювання артеріального тиску;
  • електрокардіограма;
  • вимірювання ваги, росту, окружності талії;
  • тести на тропоніни (для діагностики інфаркту), ВІЛ, вірусні гепатити, а також – на вагітність.

Про що вас зобов’язані попереджати?

Нова система все ще викликає питання. Наприклад, що робити, якщо твій лікар захворів або звільнився? І чи нададуть допомогу тим, хто не підписав декларацію з лікарем?

Проблему відсутності лікаря зобов’язані будуть вирішити у поліклініці. Вам повинні надати іншого лікаря на заміну. Також у доступному для пацієнтів місці і на сайті поліклініки повинна бути інформація про зміну контактних номерів, про відсутність конкретних лікарів і про їхнє звільнення. А якщо ви заздалегідь записані до лікаря на прийом, то з поліклініки повинні попередити по телефону:

  • про заплановану відпустку лікаря – не пізніше ніж за тиждень;
  • про раптову відсутність лікаря – у перший же день.

А ось декларацію все-таки доведеться підписати. Оскільки гроші за роботу й аналізи поліклініці видадуть тільки на тих пацієнтів, які закріплені за нею офіційно.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber