Болить рука, а лікують серце…

Види рефлекторних болів переліком, наведеним нижче, не закінчуються. Важливо усвідомлювати, що проблема часто може знаходитися не там, де відчувається біль.
Серце. При проблемах із серцем біль може виникнути як безпосередньо у грудній ділянці зліва, так і з внутрішньої сторони руки (при стенокардії) чи між лопатками.
Легені. Постійний ниючий біль із правого боку шиї і плеча – привід перевірити легені.
Печінка і жовчний міхур. Підступний вид болю, оскільки хворий схильний вважати, що його причини – сидячий спосіб життя, сутулість, напруження м’язів.
Шлунок і підшлункова залоза. Як правило, захворювання цих органів викликають біль безпосередньо у місці їх розташування, але, наприклад, 50 % хворих на хронічний панкреатит скаржаться також на болі у спині.
Тонкий кишківник. Біль у ділянці пупка може вказувати на запалення у тонкому кишківнику. Не варто виключати і ймовірність апендициту.
Апендикс і товстий кишківник. Болить у правій клубовій ямці? Прямуйте відразу до хірурга: з апендиксом не жартують!
Нирки. Часом захворювання нирок складно діагностувати, позаяк біль дуже часто поширюється майже по всій нижній частині спини, стегнах, животу.
Сечовий міхур. При проблемах із цим органом боліти може як спереду, так і ззаду таза. Похід до лікаря відкладати не варто.
Яєчники. Біль з обох сторін внизу живота у жінок може вказувати на запалення чи інше захворювання яєчників. Необхідно терміново звернутися до гінеколога.