Боляче…

Боляче
Боляче…

Жінка здригнулася і внутрішньо відзначила завершення польоту: вона народила сина. Пригорнула клубочок. Серце зайшлося від незвіданого досі щастя. Доторкнулася своєю щокою до щічки Дмитрика і тихенько прошепотіла: «Я все зроблю, щоб тобі ніколи не було боляче. Ніколи!»

Життя помчало зі швидкістю експреса. Надія була вдячна всім: і колективу, де працювала, і сусідам, а особливо подрузі Галині, які оберігали її і сина від розпитувань та від складного і тривожного: «А де ж тато?»

Надіїна любов з одруженим чоловіком була короткою і трагічною. Дізнавшись, що Надія вагітна, Павло Іванович не вмовляв її «щось придумати». Навпаки, сказав, щоб обов’язково народила сина, брата його двом донькам. Пообіцяв після відрядження разом із Надією продумати їхнє майбутнє, запевнив, що ніколи й нізащо не відмовиться від сина. Поїхав і не повернувся. Загинув в автокатастрофі.

Дмитрик ріс здоровим і допитливим хлопчиком. Проблем майже ніяких. Ну, хіба що з однолітками поб’ється або на повній швидкості впаде з велосипеда. І тоді зі слізьми до мами: «Боляче!» Вона притулить і переконує: «Зовсім не боляче, синку, не боляче». Цими цілющими словами згодом лікувала й онучка Ромчика. А дорослий на той час син все допитувався у мами: «Ну, що ж воно за сила така цілюща? Болить же, болить. А мама скаже «не боляче» — і ніби весь біль і страхи відлітають». Надія Семенівна відповідала одним словом: «Материнська».

Із сином та онуком, які приїздили на вихідні з міста, доглядали сад, вирощували городину на присадибній ділянці. Консервували. В невеликі діжки закладали огірки, помідори, яблука, а ще груші-дички. А потім до кожного приїзду кровинок пекла пироги і рулети. І щоразу передавала гостинці невістці. Даша в село не їздила. Казала, що сільське життя – не її стихія. Та ще алергія в неї на дерева і трави.

Одного разу серед тижня незаплановано навідався Дмитро. Сказав, для дуже важливої розмови. Мовляв, потрібно продати хату, щоб послати Дашу на лікування за кордон. Мати й слова не сказала проти. Хату продали швидко, і вона переїхала в місто до сина. А переїхавши, ніяк не могла второпати, яка така хвороба мучить невістку. Спить до дванадцятої дня, потім робить всілякі маски, п’є каву та все щебече аж на три телефони – хатній та два мобільні. Під вечір завше зникає, а під ранок бурхливо повертається. Син усе просить її, щоб тихіше, щоб мама не почула. Одного разу при цих словах невістка голосно розсміялася і протяжно прорекла: «Ти, нагуляний, нездара. Не здатен ані грошей заробити, ані рідну жінку по-сучасному любити. А твоя маман…» І додала такі слова, від яких у Надії Семенівні все всередині похололо…

Ще спала невістка, ще був в університеті Рома, а Дмитро на роботі, коли до Надії завітала її давня подруга Галя. Обняла і запитала: «Як живеться міській громадянці?» Надія розплакалася. І тихо повідала про своє «міське» життя. Галина, не роздумуючи, запропонувала мерщій повертатися в рідне село, вдвох їм жити буде веселіше. Дмитро і Рома, як і раніше, приїздитимуть, і все буде, як любить казати онук, «о’кей».

«О’кей» не вийшло. Туга ніби скувала Надію. Навіть не плакалося. Тільки час від часу тихо і безчуттєво проказувала: «Боляче…» Ховали Надію Семенівну всім селом. У спекотний літній день. Сина не діждалися. Вже коли приїхав, розповів тітці Галі все по порядку. Спочатку дружина поставила ультиматум: або вона, або мати. Потім довге відрядження, в яке взяв і сина. З Ромкою домовилися по приїзді одразу їхати в село. Одразу не вийшло, бо однокурсники загітували Романа в студзагін. Зібрав, провів сина, а до мами, виходить, запізнився.

Коли вже стояли біля могилки, Галина простягла Дмитрові листа. Надія його все писала та переписувала. Рвала списані аркуші і знову починала. Тож на папері зовсім небагато материнських слів: «Дорогі мої, синочок і внучечок! І на землі, і в небі буду молитися тільки за вас. Прохати: нехай щастя ніколи не обминає вас. Нехай ніколи вам не буде боляче…»

— Ох, як боляче! — скрикнув Дмитро. І дві важкі сльози покотилися-покотилися по щоках…

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *