Бракує сил, німіють руки… Винен калій
Один із несподіваних наслідків спекотної погоди – дефіцит калію в організмі. А це може негативно вплинути на ваше здоров’я.

Наприклад, ви відчуваєте занепад сил, а енергії бракує навіть для буденних справ… А ще відчуваєте в м’язах нетипову слабкість, заніміння, поколювання. Причиною такого стану може бути саме нестача калію. Цей хімічний елемент забезпечує водноелектролітний баланс в організмі, регулює використання і передачу клітинами енергії.
Одна з найпоширеніших причин дефіциту калію влітку – дегідратація внаслідок підвищеного пітніння у спеку. Якщо ви в такий час важко працюєте фізично чи займаєтеся спортом, то цілком можливо, що баланс калію порушений, він вимивається з потом. Причому діє принцип: якщо в організмі з певних причин калію вже було недостатньо, то літнє пітніння може швидко підштовхнути розвиток значного дефіциту калію – гіпокаліємії.
Ось чому у спекотні дні люди, котрі досі почувалися здоровими, нерідко починають потерпати від поколювання в м’язах, заніміння в кінцівках. Це – наслідок порушення передачі нервових імпульсів через дефіцит калію.
Ризик розвитку гіпокаліємії особливо високий у людей з артеріальною гіпертензією, які вживають внутрішньо сечогінні засоби, що підвищують втрату калію разом із сечею. На коливання калію у крові можуть впливати й різноманітні приховані чи явні патології, зокрема ендокринні, серед яких цукровий діабет.
Дізнатися про дефіцит калію можна за аналізом крові. Про гіпокаліємію свідчить падіння вмісту калію в сироватці крові до рівня нижче 3,5 ммоль на літр.
Щоб нормалізувати рівень калію у крові потрібно щодня вживати крупи, картоплю, висівки, бобові. Так, 200 г квасолі – це 50 % добової норми калію. Чимало його й у моркві, буряку, редьці, петрушці, капусті, шпинаті. Якщо страви не пересолювати, то калій буде засвоюватися безперешкодно. Звісно ж, за умов, що в людини немає проблем зі шлунково-кишковим трактом.
«Погляд часу» №35-25.08.2022