Бруском чи на верстаті: гостримо ножі правильно

гостримо ножі правильно
Бруском чи на верстаті: гостримо ножі правильно

Будь-яка господиня знає, що без добре нагостреного ножа приготування їжі стає досить складним процесом. Щоб кухонний помічник завжди був гострим, потрібно знати, як його правильно нагострити.

Найважливіше – знати кут положення леза щодо робочої поверхні. Цей параметр підбирається залежно від матеріалу, з якого зроблений ніж, та його призначення. До прикладу, для овочів, м’яса чи хліба краще гострити під кутом 15-20°, 20-25° рекомендують для кухарських інструментів різної спрямованості, 25-30 вибирають для мисливських ножів.

Точильні бруски. Вам знадобиться два таких бруски: один для загострювання, інший – для шліфування леза. Деякі бруски мають наліпки, на яких вказано розмір зернистості. Спочатку потрібно змочити ніж у воді та робити 10-15 поступальних рухів по бруску ножем в один бік. Потім перевертаємо ніж іншим боком і повторюємо ці рухи, заздалегідь змочивши у холодній воді. Треба враховувати той факт, що кут, при якому ви гострите ніж, повинен залишатися однаковим.

Мусати. Цей інструмент зовні нагадує напилок і призначений для правки ріжучої кромки носа. За допомогою мусата час від часу загострюють ножі, які постійно у використанні. Але, якщо вони вже втратили гостроту, то за допомогою цього інструмента знову добре нагострити їх не вдасться.

Механічні точила використовуються для заточування кухонних ножів. Коштують вони порівняно недорого і досить прості у використанні. Однак, хоча лезо за допомогою цього інструмента гостриться швидко, але сама якість такого загострювання буде поганою.

На відміну від механічних, електричні точила популярніші і краще справляються зі своїм завданням. За їхньою допомогою можна якісно заточити і відшліфувати ніж. При цьому вони автоматично визначають оптимальний кут загострювання і можуть використовуватися і для прямих, і для хвилястих лез. Таке точило може відновити дуже затуплене лезо і зберегти його гострим протягом тривалого часу.

Після загострювання ножа, нерівності, які залишилися на лезі, необхідно відшліфувати. Для цього знадобиться дрібний наждачний папір. Необхідно просто провести по ньому кілька разів обома боками леза ножа.

Заточення керамічних ножів потребує особливої уваги.

Хоча керамічні ножі зберігають гостроту досить довго, і вони з часом потребують відновлення. Загострення керамічних лез, на відміну від сталевих, процес довший і вимагає особливої уваги та вправності. Потрібно мати точильний верстат, на якому встановлено коло з алмазним напиленням або особливе точильне коло з високоміцного корунду, напилення якого має становити 80 мкм при грубій обробці, а також 40 мкм для шліфування різальної частини ножа.

Керамічні ножі рекомендують гострити на повільних обертах кола під кутом 25-30°, адже чим він нижчий, тим крихкішим буде лезо. Починати потрібно від основи рукоятки, повільно пересуваючись до вістря, помірно притискаючи ніж до кола. Будь-яке зайве навантаження на кромку ножа може легко його пошкодити. Рухи потрібно повторювати з обох боків леза кілька разів, постійно перевіряючи гостроту.

Щоб ріжучі помічники з метало-кераміки не тупилися, користуватися потрібно тільки дерев’яними і пластмасовими обробними дошками. Скло, сталь, кераміка і камінь позбавляють лезо ріжучих якостей, а на ріжучій кромці одразу з’являться відколи, тому зберігайте керамічні ножі подалі від скляних та кам’яних обробних дощок.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *