Чарівна «бабусина» скриня

«Погляд часу» №20-2019
«Бабусині» скрині, без яких у свій час, напевно, не виходила заміж жодна дівчина, переживають ренесанс. Дизайнери оцінили і їх якість (раніше меблі виготовляли на славу), і функціональність (скриня може замінити шафу, комод, ящик, стіл) та декоративний вигляд. Певно, десь і у вас на горищі чи в сараї досі зберігається скриня? Якщо у ній несуться кури чи зберігається усілякий непотріб – кладіть край цьому неподобству та витягуйте скриню на сонечко.
Перше, що потрібно зробити, – оцініть масштаби пошкоджень. Якщо життя скрині було «легким», вона може непогано зберегтися і майже не потребувати реставрації. Достатньо трохи збити віником порох та павутиння й поставити на почесне місце в оселі. Однак буває й таке, що роки позначилися на ній дуже сильно, і тоді доведеться добряче попрацювати.
Металеві накладки, ручки, іншу фурнітуру перед реставрацією треба зняти. Тріщини у деревині заробляють шпаклівкою та затирають шкуркою. Якщо скриня була вкрита фарбою, її знімають за допомогою спеціальної насадки на дриль – металевої щітки. Очищену поверхню вкривають кількома шарами морилки. Вона надасть дереву потрібного відтінку і підкреслить його текстуру. Наступний етап – покриття лаком. До нього переходять, коли морилка повністю висохне.
Усередині скрині можна зробити чохол. Для цього роблять викрійку відповідного розміру, зшивають краї, вставляють усередину скрині та фіксують на внутрішніх стінках меблевими цвяхами чи степлером.
Скриню можна оздобити, задекорувати під конкретний інтер’єр. Наприклад, оформити у техніці декупаж. Також у продажу є великий асортимент наклейок для меблів. Можна скористатися ними. Така наклейка, до речі, допоможе приховати пошкодження, якщо вони є. Умієте малювати? То розпишіть скриню, і вона стане ексклюзивною. Щоб розписати скриню, треба зробити олівцем ескіз та розмалювати його акриловими чи олійними фарбами. Після висихання фарби поверхню вкривають лаком. Бажаєте штучно зістарити скриню? Вкрийте її кракелюрним лаком, він створить ефект розтріскування.
Металеві накладки треба обробити наждачним папером і вкрити фарбою «під метал». Якщо вони мають сліди корозії, бажано спеціальним засобом проти іржі обробити металеві елементи. Можна підібрати нові накладки, вони продаються у меблевих та будівельних магазинах у відділах фурнітури. Кріплять їх саморізами чи меблевими цвяхами. До речі, можна оснастити скриню коліщатками. Адже вона важка, і совати її по підлозі непросто. Однак коліщатка потрібно чи підібрати під стиль скрині, чи приховати, щоб вони не зіпсували її вигляд.
А де поставити скриню? Та будь-де. Варіант перший – вітальня. Тут її можна використовувати як журнальний столик, полицю під квіти, ящик для різноманітних речей. Дуже доречною буде скриня у передпокої. Якщо віко не опукле, можна зробити зверху сидіння-подушечку. У спальні у скрині зручно зберігати білизну та подушки. Добра з неї і приліжкова тумба, а зверху поставте світильник, будильник чи книжку, яку читаєте перед сном. На кухні скриня також може знайти собі місце. У ній можна зберігати посуд. У дитячій кімнаті у ній зручно зберігати іграшки. До речі, малюку можна пояснити, що це чарівна скринька (і декорувати її відповідно). Тоді він значно охочіше прибиратиме за собою ввечері.
Ваша скриня ще на горищі? Хутчіше знімайте її!