Чи давати дитині кишенькові гроші

Чи давати дитині кишенькові грошіЗвичайно, у кожній родині є свої традиції та особливості розпорядження фінансами. Головне, щоб батьки самі побачили переваги того, що їх дитина хоче вчитися розпоряджатися грошима.

З якого віку?

У цьому питанні все індивідуально, але найчастіше батьки починають видавати гроші з того моменту, як дитина піде в школу (6-7 років). Вважається, що в цьому віці діти вже розуміють, що гроші губити не можна, їх можна з користю витратити.

Яка сума?

Найчастіше сума залежить, перш за все, від фінансового стану сім’ї та віку дитини. Фахівці радять починати з малих сум. Тут можна обговорити, які витрати дитина зможе самостійно оплачувати зі своїх коштів. У міру її дорослішання можна збільшувати суму, додаючи в неї витрати на проїзний квиток, шкільні сніданки, канцелярське приладдя. У плані фінансових навичок користі від участі дитини в оплаті власних витрат буде більше.

Як часто?

Діти, на відміну від нас, дорослих, час сприймають по-іншому. Цілий місяць, завдовжки в 30 або 31 день, для них є досить великим і часто невизначеним терміном.

Якщо дитині молодшого віку видавати кишенькові гроші відразу на весь місяць, то, напевно, вона не зможе ними грамотно розпорядитися. Швидше за все, витратить всю суму в перші ж кілька днів. Вона ще не вміє відслідковувати стан своїх фінансів.

Психологи радять керуватися принципом: чим менше вік, тим частіше видавати гроші. Уже десь із 10 років доцільніше видавати кишенькові гроші раз на місяць – це підводить їх до усвідомлення такого важливого поняття, як “бюджет”.

Чи треба контролювати?

Видаючи кишенькові гроші, батькам варто дотримуватися деяких правил.

По-перше, видача суми повинна бути регулярною і своєчасною. Ігнорування виплати або її відстрочка ведуть до виховання фінансової необов’язковості.

Іноді батьки скаржаться, що син або дочка просять гроші на різні витрати. Коли ж дорослі видають певну суму, діти витрачають їх на всякі дурниці – чіпси, газовану воду. Якщо ж дорослі відмовляють, діти обурюються, мотивуючи своє невдоволення тим, що у всіх дітей є, а в них немає. Як бути в таких ситуаціях?

Батькам знадобиться витримка: кишенькові гроші – власність дитини, і те, як вона витрачає їх, вас не стосується. Але привчати сина або дочку до фінансової дисципліни варто.

Можна подарувати дитині красивий сучасний гаманець і своїм особистим прикладом показати, що гроші повинні зберігатися саме в ньому, а не в кишенях.

І найголовніше: ні в якому разі не карати дитину позбавленням кишенькових грошей за погану поведінку. Адже допускати помилки – це природний процес в освоєнні фінансової грамотності.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber