Чи можна оформити будинок без заповіту

 оформити власність 

Я все життя прожила у батьківській хаті. Вони її самі побудували. Батьки давно померли і жодних документів не залишили. Чи можу я оформити землю і хату на себе без заповіту? Куди звернутися? Хочу зазначити, що я єдина дочка, тому жодних конфліктів тут бути не може.

Тамара Слайко

Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом. Для цього спадкоємець має подати документи, які посвідчують право власності спадкодавця на відповідне майно. Разом із тим відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Нотаріус має перевірити подані документи та дізнатися, чи немає заборон або арешту цього майна. При відсутності у спадкоємця необхідних документів нотаріус відмовляє йому у вчиненні нотаріальної дії та роз’яснює процедуру вирішення зазначеного питання у судовому порядку.

До якого суду слід звернутися?
Справа щодо оформлення документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно, розглядається у порядку цивільного судочинства у районних, районних у містах, міських та міськрайонних судах за місцем розташування майна.

Скільки це коштуватиме?
За подання позову сплачується судовий збір у розмірі одного відсотка. При цьому розмір оплати не може бути меншим за 40 % розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не може перевищувати розміру п’яти прожиткових мінімумів. Ціна позову визначається, виходячи з грошової оцінки нерухомого майна. Вартість може бути зазначена у технічному паспорті на майно чи за результатом проведеної експертної оцінки.

Як довго чекати на рішення?
Цивільна справа розглядається судом протягом розумного строку, але не більше двох місяців із дня відкриття провадження справи. Та на сьогодні оформити право власності на житловий будинок у порядку спадкування у вашій ситуації можливо не тільки у судовому порядку. Ви, як спадкоємець, можете подати заяву та документи, необхідні для відповідної реєстрації, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно (це може бути, наприклад, виписка з погосподарської книги), витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.

Із заявою про реєстрацію права власності на житловий будинок ви можете звернутися до будь-якого реєстратора (нотаріуса) у межах області. У такому разі право власності на житловий будинок, що належав вашій матері, буде зареєстровано за вашою матір’ю (померлою). Після чого на підставі відомостей із Державного реєстру прав нотаріус має можливість видати вам свідоцтво про право на спадщину.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.