Чи відчують на собі українці скасування обігу копійок

українські копійки

Дрібних грошей скоро не стане. Національний банк України припиняє карбування дрібних монет номіналом 1, 2, 5 та 25 коп. із поступовим виведенням їх з обігу. Причину такого рішення в Нацбанку пояснюють тим, що вартість виготовлення таких монет перевищує їхню номінальну вартість. «Інші учасники готівкового обігу щорічно несуть витрати на оброблення, транспортування, зберігання цих монет. У той же час монети дрібних номіналів майже не повертаються з обігу до банківської системи», – ідеться в повідомленні НБУ.

Натомість потужності використають для виготовлення нових металевих грошей номіналом 5 та 10 грн. Та українці новаціям НБУ не дуже раді, адже нові металеві гроші номіналом 1 та 2 грн, що тільки-но почали з’являтися в обігу, виявилися незручними і їх часто плутають із копійками. У НБУ пояснюють, що металеві гривня та дві у виготовленні набагато дешевші за друк старих «золотих» гривень і банкнот такого ж номіналу, та й служити будуть 20 років. Паперові ж зношуються за 1,5 року, повідомили в НБУ.

На сьогодні в обігу перебуває 12,9 млдр шт. монет, у тому числі номіналами 1 коп. – 2,4 млрд шт., 2 коп. – 1,4 млрд шт., 5 коп. – 1,9 млрд шт., 10 коп. – 3,8 млрд шт., 25 коп. – 1,7 млрд шт., 50 коп. – 1,2 млрд шт. та 1 грн – 0,5 млрд шт. Із припиненням їх карбування НБУ зекономить 90 млн грн щорічно.

Із 1 липня в Україні вже почали діяти нові правила готівкового розрахунку. Тепер, якщо сума вашої покупки має копійки від 1 до 4, то чек заокруглять до найближчої нижчої суми, що закінчується на 0. Якщо сума закінчується на 5-9 копійок, то заокруглення відбувається до найближчого більшого нуля. Стосується це винятково готівкових розрахунків за товари та послуги. Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.

У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця він може видати покупцеві решту цими номіналами.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber