Чим краще утеплити будинок

Чим краще утеплити будинок
Чим краще утеплити будинок

Тарифи на опалення зростають, а в будинках і навіть окремих квартирах дедалі частіше встановлюють лічильники тепла. Утім, зекономити на обігріві можливо тільки тоді, коли помешкання надійно зберігає тепло. Отже, потрібно утеплюватися.

Ззовні чи зсередини

Перш ніж зупинитися на одному з варіантів, варто, поза сумнівом, з’ясувати їх переваги та недоліки.

Отже, утеплення зсередини обійдеться дешевше (особливо для мешканців багатоповерхівок), оскільки не потрібно наймати промислових альпіністів і всі роботи цілком можна виконати самотужки. Крім того, кімнати, утеплені зсередини, швидше нагріваються, а температура у середньому підвищується на 2-3 градуси. Однак варто зважати, що таке утеплення зменшує внутрішній простір, а на обшиту стіну буде складно щось повісити (полицю, килим, картину).

Головне при внутрішньому теплозбереженні те, що потрібно дотримуватися доволі складної монтажної технології, зокрема, використання гідро- та пароізоляції, щоб уникнути появи конденсату у приміщенні. Бо від вологи на стінах утворюватиметься пліснява і цвіль, та й самі елементи утеплення з часом руйнуватимуться. І навіть якщо все зробити правильно, все одно треба подбати про можливість додаткової вентиляції утеплених приміщень.  Крім того, взимку стіна повністю промерзатиме, оскільки теплоізоляція перешкоджає її нагріванню від внутрішнього тепла, а це зменшує термін експлуатації конструкцій будівлі.

Щодо зовнішнього утеплення, то воно вийде дуже дорогим, особливо це стосується кутових кімнат, адже такі роботи потребують спеціального обладнання та навичок. Зрештою, приміщення, утеплене ззовні, прогрівається довше. Однак найсуттєвіший недолік полягає у так званому клаптиковому утепленні, коли утеплюють окремі квартири, а не весь будинок. Це спричиняє низку проблем. Найбільша з них – активна руйнація стіни на стику утепленого та неутепленого фасаду. Це відбувається через різницю температур і конденсацію вологи. Останнє також може сприяти утворенню плісняви, до того ж не в утепленій квартирі, а в сусідів. Надійніше і практичніше обшити якщо не всю будівлю, то бодай повністю одну стіну.

Фахівці стверджують: ізольоване ззовні приміщення довго залишається теплим, а мешканці панельних будинків можуть забути про негаразди з герметизацією стиків між панелями. Та й стіни служитимуть довше, оскільки створюється шар захисту від впливу зовнішніх чинників. Тож є сенс сконцентруватися на загальному зовнішньому утепленні, агітуйте мешканців під’їзду скинутися й утеплитися.

Так, чим краще утеплити будинок

Матеріалів для теплоізоляції багато, але треба розуміти, коли який доцільніше використовувати. Розглянемо плюси й мінуси найпопулярніших і найдоступніших.

Мінеральна вата. Одразу зауважимо: не годиться для внутрішнього утеплення, оскільки її мікрочастинки можуть виділятися у повітря та сприяти виникненню алергічних реакцій, а іноді й серйозніших захворювань.

З-поміж інших недоліків варто зазначити вразливість до вологи й необхідність монтувати спеціальну обрешітку для укладання на стіни. Натомість цей матеріал практично не горить.

Пінопласт. Годиться як для внутрішнього, так і для зовнішнього утеплення. Низька ціна й теплопровідність, легкість в обробці та стійкість до вологи – усе це робить пінопласт одним із найпопулярніших для теплоізоляції матеріалів. Утім, він доволі легко займається і є відносно недовговічним. Окрім того, у ньому люблять влаштовувати нори миші.

Пінополістирол. Його часто плутають із пінопластом, мабуть, через те, що обидва ці утеплювачі виготовляють із того самого матеріалу – полістиролу. Однак технології різні, тому пінопласт складається немов би з окремих кульок, з’єднаних між собою, а пінополістирол має однорідну та щільну структуру. Тож для внутрішнього утеплення це один із найкращих матеріалів. Особливо, коли взяти листи зі східчастими краями – тоді монтаж буде виконано без щілин на стиках. Щоправда, пінополістирол значно дорожчий за пінопласт і має низьку звукоізоляцію.

Пінополіуретан. Легкий у використанні матеріал, який спінюється під час нанесення на поверхню й не потребує каркасних конструкцій. Відповідно, містки холоду зводяться до мінімуму (зазвичай це металеві чи дерев’яні кріплення каркасу до стін). Однак виконати роботи можуть лише професіонали з відповідним обладнанням.

Тепловер. Це штукатурка на основі екологічно чистих мінералів вермікуліту й перліту. В Україні це відносно новий матеріал, тому утеплення ним доволі недешеве та рідкісне. Натомість тепловер довговічний і невразливий до вогню. Однак порівняна складність технології його нанесення може спричинити труднощі у разі утеплення однієї окремої квартири. Такі випадки фахівці розглядають в особливому порядку.

Як бачимо, варіанти є, тож не зволікайте.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *