Чому цибуля коштує дорожче бананів

 Чому цибуля коштує дорожче бананів
Чому цибуля коштує дорожче бананів

«Погляд часу» №18-2019

В останні дні ціни на овочі борщового набору викликають в українських споживачів цілий спектр негативних емоцій.

Навесні овочі та фрукти ніколи не входили до списку доступних продуктів, але у цьому році цінники побили всі рекорди. У той час як банани продаються по 30-33 грн, апельсини – по 20-23 грн, цибуля злетіла у ціні до 35-45 грн за кілограм залежно від сорту і магазину. Ціна на цибулю вразила й бувалих експертів.

«Вибори то таке, вони вже пройшли, – сказав аналітик Віталій Шапран. – Але що це у нас в Україні з цибулею? Чому це цибуля по 35 грн/кг, дорожче бананів? Після поста у котлети тепер що, банани додавати?».

Експерти кажуть, що, хоча сезонне подорожчання овочів є традиційним, усе ж такі цінники одним лише сезонним фактором не поясниш.

– В останні роки цінові коливання стали набагато більш відчутними, що пов’язано зі спрощенням аграрного виробництва, – пояснює аналітик Олексій Кущ. – У гонитві за швидким прибутком аграрії скорочують інвестиції в більш капіталомістке овочівництво і переходять у «швидке» рослинництво. Крім того, у логістиці та зберіганні важлива інвестиційна динаміка, а її немає. Ми фактично використовуємо ті потужності зі зберігання, які були запущені до 2014-го року.

В Україні немає держпрограми підтримки харчової різноманітності з регіональними дотаціями дрібним і середнім фермерам, немає й інструментів розвитку логістики та зберігання. У цих умовах завжди буде рватися там, де тонко – у даному випадку, у ринковому сегменті цибулі. Обсяг споживання не розрахували, і довелося з березня переходити на імпортну цибулю, притому, що вітчизняну не найкращої якості продавали за такими ж космічними цінами, – підсумував експерт. – І поки аграрії віддають перевагу зерну, ріпаку, насінні, сої, ряди овочів будуть рідшати. Наступної зими, можливо, нам не вистачить моркви чи буряка.

Наталія Мічковська

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.