Чому цибуля коштує дорожче бананів

 Чому цибуля коштує дорожче бананів
Чому цибуля коштує дорожче бананів

«Погляд часу» №18-2019

В останні дні ціни на овочі борщового набору викликають в українських споживачів цілий спектр негативних емоцій.

Навесні овочі та фрукти ніколи не входили до списку доступних продуктів, але у цьому році цінники побили всі рекорди. У той час як банани продаються по 30-33 грн, апельсини – по 20-23 грн, цибуля злетіла у ціні до 35-45 грн за кілограм залежно від сорту і магазину. Ціна на цибулю вразила й бувалих експертів.

«Вибори то таке, вони вже пройшли, – сказав аналітик Віталій Шапран. – Але що це у нас в Україні з цибулею? Чому це цибуля по 35 грн/кг, дорожче бананів? Після поста у котлети тепер що, банани додавати?».

Експерти кажуть, що, хоча сезонне подорожчання овочів є традиційним, усе ж такі цінники одним лише сезонним фактором не поясниш.

– В останні роки цінові коливання стали набагато більш відчутними, що пов’язано зі спрощенням аграрного виробництва, – пояснює аналітик Олексій Кущ. – У гонитві за швидким прибутком аграрії скорочують інвестиції в більш капіталомістке овочівництво і переходять у «швидке» рослинництво. Крім того, у логістиці та зберіганні важлива інвестиційна динаміка, а її немає. Ми фактично використовуємо ті потужності зі зберігання, які були запущені до 2014-го року.

В Україні немає держпрограми підтримки харчової різноманітності з регіональними дотаціями дрібним і середнім фермерам, немає й інструментів розвитку логістики та зберігання. У цих умовах завжди буде рватися там, де тонко – у даному випадку, у ринковому сегменті цибулі. Обсяг споживання не розрахували, і довелося з березня переходити на імпортну цибулю, притому, що вітчизняну не найкращої якості продавали за такими ж космічними цінами, – підсумував експерт. – І поки аграрії віддають перевагу зерну, ріпаку, насінні, сої, ряди овочів будуть рідшати. Наступної зими, можливо, нам не вистачить моркви чи буряка.

Наталія Мічковська

Передплата онлайн
FacebookTwitterPinterest

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *