Чому на «спасибі» не можна відповідати «нема за що»

Чому на «спасибі» не можна відповідати «нема за що»
Чому на «спасибі» не можна відповідати «нема за що»

Ми давно не помічаємо, як на подяку автоматично відповідаємо горезвісним словосполученням «нема за що». Більш того, вважаємо його одним із правил ввічливості!

Однак ця фраза може зіграти з вами злий жарт.

Коли ми говоримо «нема за що», то в нас підсвідомо виникає синдром «упущеної вигоди», – каже психолог Анна Гарш. – Начебто й час витратили, і зусилля доклали, і допомогли людині, а в результаті це ніяк не фіксується в нас у голові. Обов’язково потрібно себе заохочувати словами, якщо дійсно зробили щось корисне.

На жаль, багато хто скромний. Треба сказати, що через такі дрібниці страждає самооцінка, яку складно підняти. Краще все-таки не применшувати свої заслуги. Наприклад, деякі психологи радять відповідати відразу в лоб: «Ви, напевно, і для мене зробили б те ж саме». На що особа відповість: «Звичайно». Вона буде розуміти, що вже свідомо щось винна. Бажання хоч якось відплатити взаємністю буде довго її не залишати, поки не випаде слушна нагода.

Погодьтеся, але це звучить дещо цинічно… Навряд чи комусь приємно підсвідомо бути залежним.

Психолог розповіла, що приховано за словами «нема за що».

– Відповідаючи так на подяку, відразу ж думаєте, мовляв, як людина не змогла впоратися з легким завданням, яке навіть вам під силу? По-друге, таким чином показуєте як собі, так і оточуючим, що не цінуєте власні вміння й витрачений час. По-третє, своїм «нема за що» можете викликати гнів у співрозмовника, підсвідомо демонструючи перевагу. У цьому випадку не варто розраховувати на взаємність…

І все-таки є універсальна виграшна відповідь, яка стане в нагоді на всі випадки життя і ні до чого не зобов’яже: «Будь ласка» або «Радий(-а) допомогти». До того ж вона символізує відповідну подяку.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

1 коментар до “Чому на «спасибі» не можна відповідати «нема за що»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *