Чому німіють пальці рук
Якщо у вас ночами стали часто німіти і поколювати пальці рук, це може бути початковим проявом синдрому зап’ясткового каналу, який без лікування здатний викликати атрофію м’язів усієї кисті. Кому загрожує цей синдром і як із ним можна боротися, шукаємо причину.

Що означає тунельний синдром
Синдром зап’ясткового каналу (тунельний синдром) – це неврологічне захворювання, яке виникає при затисканні серединного нерва, що пролягає в анатомічному каналі зап’ястя. Цей нерв проходить від передпліччя до долоні та завдяки йому ми відчуваємо чотири пальці кисті (крім мізинця). При набряку тканин зап’ясткового каналу та здавлюванні цього нерва між кістками і сухожиллями м’язів зап’ястя порушується кровообіг, виникає сильний біль і відчуття оніміння в області великого, вказівного та середнього пальців. У хворого німіє рука і знижується сила захоплення.
Найчастіше від цього захворювання страждають пацієнти середнього та старшого віку, жінки – у два рази частіше за чоловіків.
Хто у групі ризику
Факторами ризику виникнення тунельного синдрому вважаються спадковість, різні травми зап’ястя, пухлина чи кіста в цій області, набряки, спричинені ендокринними патологіями або гормональними збоями, а також наявність артриту та інших захворювань суглобів, цукрового діабету, ниркової недостатності.
В особливій групі ризику – люди, чия професія або хобі пов’язані з частими згинаннями і розгинаннями зап’ястя або ж різкими рухами кистю руки з докладанням зусиль. Це в’язальниці, збирачі на конвеєрі, доярки, художники, музиканти тощо. Спровокувати проблему може нестача вітамінів групи В у раціоні і наявність суттєвої зайвої ваги.
Що має насторожити
Захворювання проявляється онімінням пальців рук, печінням і поколюванням в області кисті та зап’ястя, больовими відчуттями різної інтенсивності. Спочатку симптоми турбують тільки у нічний час, при навантаженні або незручному положенні рук, і повністю минають при струшуванні та розтиранні кистей, зміні пози.
Але в міру прогресування синдрому симптоми стають постійними і не минають навіть у стані спокою. Крім порушень чутливості, виникають м’язові спазми та судоми, слабкість та погіршення рухливості руки, хворий не може міцно стиснути кисть у кулак і нормально утримувати предмети. Крім зап’ястя і долонь, болі також можуть віддавати в ліктьовий суглоб або плече.
Які процедури призначають
Діагностика включає неврологічний огляд із перевіркою чутливості, тестуванням сили м’язів кисті.
Спосіб лікування залежить від причини, що викликала розвиток синдрому, і ступеня тяжкості симптомів. Для цього призначають фізіотерапевтичні процедури, масаж, використання шин (ортезів) для зап’ястя, особливо в нічний час, прийом препаратів, що знімають запалення, біль та набряк, ін’єкції стероїдів в область зап’ястного каналу.
Також показане щоденне виконання спеціальних вправ на розтягування та зміцнення зап’ястя, покращення кровообігу в руках і долонях.
Крім того, рекомендується переглянути свій спосіб життя і звички з метою максимального зняття навантаження із зап’ястей.
«Погляд часу» №4-26.01.2023