Чому обсипаються горіхи

Ще у серпні почали обсипатися волоські горіхи в «сорочці» – із зеленим, ще не тріснутим оплоднем і явно недостиглі. Чому?

Максим Янчук

Волоські горіхи, якщо все в порядку, починають опадати, коли дозріють. Ранні сорти Буковинський-2, Буковинська бомба, Клішковський та інші дозрівають наприкінці серпня. А якщо до збирання ще далеко, однак плоди вже падають, значить, винні хвороби або шкідники.

На щастя, їх на цих рослинах буває небагато. Найбільш небезпечні для врожаю і частіше за все зустрічаються бактеріоз і бура плямистість.

Бактеріоз горіхів поширений повсюдно, стійких до нього сортів немає. Він може уражати будь-які частини рослини: пагони, гілки, листя, плоди тощо. Перша ознака цього захворювання – поява чорних плям на листках, пагонах і плодах.

Бактеріоз горіхів
Бактеріоз горіхів

Уражені пагони швидко висихають і викривляються, а листки з плодами починають обсипатися. Із таких дерев урожаю не зібрати, адже зав’язь осиплеться ще у стадії формування. На перший погляд, абсолютно без причини. У дощові роки втрачається 90 % зав’язі.

Боротися з горіховим бактеріозом дуже складно через значні габарити самого дерева. Величезну користь принесуть: збір і спалювання всього опалого листя; ранньовесняне обприскування саду 1-3 % бордоською рідиною; більш пізні обробки мідевмісними препаратами, такими як оксихом, хом, ридоміл голд, купроксат та іншими.

Ще одна хвороба, якою уражається волоський горіх, – це антракноз (бура плямистість або віспа горіха). Якщо в серпні на листках чітко видно олійні чи коричневі плями, а на пагонах є характерні виразки і всихання, то це антракноз.

На жаль, садівники-любителі приділяють мало уваги й хворобам волоського горіха, у тому числі й бурій плямистості. Лише при збиранні урожаю може виявитися, що 70-80 % плодів усередині висохлі і чорні. А це вона і є.

Справитися з цією недугою можна за допомогою бордоської рідини: восени дерева обприскують 3 %-м розчином, навесні – 1 %-м.

Причина осипання горіхів – плодожерка
Плодожерка

Ще одна причина осипання горіхів – плодожерка. Пошкоджені нею молоді плоди опадають. У більш пізній період розвитку гусениці другого покоління проникають усередину горіхів через їх основу. Як правило, горіхи не опадають, але стають нетоварними і неїстівними. Зменшити кількість червивих плодів можна, додаючи до розчинів фунгіцидів препарати проти комах, такі як карате, конфідор, шерпа, актара тощо. Велику користь дає установка на стовбурах і скелетних гілках ловчих або просочених інсектицидами поясів.

 «Погляд часу» №38-16.09.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *