Чому після реформи пенсії стали нижчими

Чому після реформи пенсії стали нижчими

Українці після реформи будуть виходити на пенсію з найбільш невигідними умовами за весь час існування пенсійної системи в Україні. Головне досягнення – старі пенсії підняли, а ось про те, що ще не призначені виплати скоротили, уряд замовчує.

І до реформи українські пенсії були найнижчими в Європі, зараз же ситуація загострилася.

Україна ще у минулому році ратифікувала конвенцію Міжнародної організації праці. У ній влада взяла на себе зобов’язання тим, хто виконує умови виходу на пенсію, виплачувати як мінімум 40 % від «звичної зарплати».

Для прикладу: якщо «звичним» вважається дохід у 10 тис. грн, то пенсія, згідно з конвенцією, повинна бути не менше 4 тис. грн. В Україні ж при такій зарплаті і з 35 роками стажу можна отримати не більше 2,3 тис. грн. А при середній (понад 7 тис. грн) зарплати і такому ж стажу розмір пенсії буде всього лише близько 1,8 тис. грн.

Причини такої «несправедливості»:

один рік стажу «оцінюють» усього в 1 % від розрахункового заробітку;

розрахунковий заробіток формується на основі середньої зарплати по країні за три роки, а не за минулий рік.

Зарплати в Україні зростають приблизно на 30 % щорічно. Для прикладу: один рік зарплата може бути 5 тис., у наступному році – 8 тис., ще через рік – уже 10,4 тис. Якби пенсію розраховували на основі середньої зарплати за умовний минулий рік, то її розмір відштовхувався б від 10,4 тис. Але середня заробітна плата за три роки – 7,4 тис. грн. Тобто, такий підхід призводить до того, що пенсії як мінімум на 30 % менші, ніж могли бути.

У рамках реформи уряд прийняв рішення скоротити коефіцієнт оцінки стажу. Отже, пенсії розраховують за формулою: середня зарплата за три роки х на коефіцієнт власного заробітку (у скільки разів ваша зарплата була вище чи менше середньої по країні) х стаж х 1 %. Навіть із цієї формули випливає, що для пенсії у 40 % від розрахункового заробітку знадобиться як мінімум 40 років стажу.

За новою формулою українці з мінімальною зарплатою не можуть заробити навіть на мінімальну пенсію. Але і тут уряд знайшов вихід – мінімалку гарантуватимуть усім, хто пропрацював не менше 15 років.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber