Чому сохнуть вишні?

Чому сохнуть вишні
Чому сохнуть вишні?

«Погляд часу» №24-2019

Вишня після цвітіння почала сохнути. Що з нею сталося і як лікувати дерево?

М. Ляховецька

Всихання пагонів кісточкових викликає поширена останнім часом хвороба – моніліоз. Ну а якщо більш точно, то його  форма вияву– моніліальний опік. Інфекція уражає рослину у період цвітіння, потрапляючи на маточку квітки, а потім проростає і через квітконіжку потрапляє у гілку. Далі моніліоз розвивається всередині гілки, все глибше проникаючи у деревину. У травні-червні на ураженій рослині можна побачити засохлі гілки, причому це може бути масове явище. Гілки видаються обпаленими, звідси й назва захворювання – моніліальний опік. У тому випадку, коли моніліоз набуває масового поширення, урожай може повністю загинути, а дерево дуже ослабнути. Якщо не вживати заходів протягом кількох років, то рослина повністю засохне.

Тепер лікувати дерево вже пізно. Але щоб хвороба не розвивалася далі, потрібно вирізати всі всохлі гілочки до здорової тканини. Адже всередині «обпалених» моніліозом пагонів живе хвороботворний грибок, який поширюється у геометричній прогресії. Всі уражені гілки слід спалити, а не викидати на звалище чи у компостну купу. А восени після опадання листя провести блакитне обприскування 3 %-ю бордоською сумішшю.

Усі захисні заходи проти спор монілії необхідно проводити навесні. Тим паче, що ефективні препарати від грибків-патогенів є. Один із них – фунгіцид системної (проникаючої) дії хорус. Він «працює» не тільки проти моніліозу кісточкових культур, але й проти плодової гнилі яблуні та груші (до речі, це теж форма вияву моніліозу, але на зерняткових породах), а також клястероспоріозу, кокомікозу та кучерявості листя персика, вишні та сливи. Використовують хорус на початку сезону по зеленому конусу, листкових бруньках, що розпустилися, і на початку цвітіння (по бутонах). До речі, цей препарат має не тільки системну, захисну дію, а ще й лікувальну властивість.

Боротьбу з моніліозом неодмінно треба вести разом із сусідами. Якщо навколо вашого саду не залишиться жодної вишні із засохлими від моніліозу гілочками, значить, наступної весни під час цвітіння спорам грибка монілії просто нізвідки буде прилетіти.

О. Воронюк

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *