Чому у смородини скручується листя
Скручене листя смородини у всіх випадках вказує на наявність проблеми. Для того, щоб визначити, що саме сталося з вашою плодовою культурою, уважно огляньте деформований листок.

Антракноз. На листі з’являються невеликі червонуваті цятки 1 мм у діаметрі. Пізніше вони темнішають, зростають і розширюються. Вегетаційний період хвороби становить близько 2-х місяців, а це означає, що помітити її можна не відразу.
Врятувати смородину допоможе екстрена обробка одним із препаратів на вибір згідно з інструкцією:
- Агролікар,
- Прогноз,
- Пропі Плюс,
- Профі,
- Чистофлор.
Сферотека (американська борошниста роса). Зміні форми листя передує його покриття білим нальотом. Пізніше забарвлення стає буро-коричневим, а саме листя загинається всередину, ніби хоче закритися. Згодом хвороба переходить і на інші частини рослини. Одночасно з цим ягоди дрібнішають і зупиняється зростання куща, який загине, якщо терміново не вжити заходів.
Допоможе обробка, згідно з інструкцією, одним із препаратів:
- Тіовіт Джет,
- Топаз або,
- Фітоспорин-М
Їх використовують під час проведення профілактики.
Попелиці. Найчастіше листя смородини скручується з підгортанням країв усередину саме через напад цих комах. А оскільки їх присутність на смородині іноді можна сплутати з проявом антракнозу, огляньте листя уважно: попелиць завжди можна побачити неозброєним оком (найчастіше – зі зворотного боку листя чи на стеблах рослини): це дуже дрібні комахи зеленого, сірого, бурого або коричневого кольору.
Якщо шкідники виявлені, негайно розпочинайте обробку смородини. Вам допоможе один з препаратів:
- Антитлін,
- Інта-Ц-М,
- Іскра,
- Карбоцин,
- Табазол,
- Тютюновий пил,
- Танрек,
- Фуфанон-Нова,
- Ф’юрі.
Листовійка. Саме цей шкідник змушує листя смородини та інших культур згортатися у буквальному розумінні. Страшні личинки метелика-листовійки: ці жовті чи зелені гусені псують тканину листя, тим самим провокуючи скручування листочків. Всередині листя вони заляльковуються, а восени разом із листям опиняються на землі, де й зимують. А навесні стають метеликами і повертаються до уподобаної попереднім поколінням смородини чи аґрусу, щоб дати життя новим личинкам.
Перемогти шкідника допоможуть:
- Бітоксибацилін,
- Іскра Подвійний ефект,
- Лепідоцид,
- Фуфанон-Нова.
Павутинний кліщ. Цей шкідник універсальний, і у нього багато різновидів, здатних уражати абсолютно різні культури – від овочів до кімнатних квітів. Оскільки кліщ живиться соком листя, то воно змінює забарвлення і деформується. Розпізнавальними знаками повинні стати саме зміна форми і кольору листя у поєднанні з прозорою павутинкою. Якщо вчасно не вжити заходів, то виснажений шкідником кущ припинить плодоносити, а згодом і зовсім загине.
У якості негайних заходів підійде обробка рослин одним із препаратів:
- Бітоксибацилін,
- Антикліщ,
- Кліщовіт,
- Тіовіт-Джет,
- Фітоверм.
Список хвороб смородини, звичайно, не вичерпується тим, що тут перераховано. Є й інші, не менш небезпечні інфекції, які уражають не лише смородину, але й аґрус. Деякі з них не впливають на форму листя і проявляються по-іншому.
«УЮТ» №31-30.07.2020
Читайте також: Догляд за смородиною після збору врожаю