Чому урагани називають по іменах

Чому урагани називають по іменах
Чому урагани називають по іменах

 А чи знаєте ви, хто придумав називати урагани і тайфуни людськими іменами?

Хоча і вважається, що ідея народилася під час Другої світової у не позбавлених почуття гумору фахівців метеослужби ВВС і ВМС США, які стали називати тропічні циклони іменами своїх подруг, дружин і тещ, першим називати їх став все ж англійський метеоролог Клемент Реггі, який працював в Австралії на початку XX століття. До нього газети в Штатах давали назви штормів на поточний рік відносно географічного розташування або по інтенсивності – Великий ураган 1722 року, Галвестонський шторм 1900 р, Ураган Дня праці 1935 року і так далі. А в Вест-Індії ураганам давали імена католицького святого, у дні якого ті вирували.

Спочатку Реггі називав урагани буквами грецького алфавіту або іменами чудовиськ із грецької та римської міфології, а потім став присвоювати імена тих місцевих політиків, які відмовлялися голосувати за надання кредитів на метеодослідження. У результаті його прогнози звучали так: такий-то чиновник «викликав велике лихо», а такий-то «блукав безцільно по Тихому океану», що викликало чималу бурю.

Навряд чи американські метеорологи під час Другої світової почали називати тропічні циклони жіночими іменами, згадавши про метеожарти Реггі. Сформоване в 1945 р. Національне метеобюро ввело спочатку систему, засновану на військовому фонетичному алфавіті. Але до 1953 року варіанти були вичерпані, тому в 1955 році була затверджена нова система, яка діє й нині.

Правда, до 1979 року в ній були лише жіночі імена. А потім раптом стрепенулися феміністки. Особливо «Ураганом» член Національної організації жінок Роксі Болтон з Майамі. Вона уїдливо запропонувала сенаторам стати тезками руйнівної стихії. Чоловіки вважали за краще не дискутувати (правда, спробували було в 2014 році: в американському журналі Proceedings of the National Academy of Sciences з’явилося дослідження про більш руйнівні наслідки саме «жіночих» ураганів, але роботу миттєво розкритикували), а Всесвітня метеорологічна організація (WMO) затвердила новий порядок називати тропічні циклони по черзі і жіночими, і чоловічими іменами.

Не будемо вдаватися в подробиці використання списків (їх 6, що складаються з 21 імені кожен), скажемо лише, що назви на букви Q, U, X, Y і Z в них пропускаються, а імена найбільш руйнівних ураганів, з загибеллю людей, викреслюються назавжди . Тому ми ніколи більше не почуємо про Ендрю, Харві або Катрину.

Утім, японці взагалі не дають ураганам північно-західної частини Тихого океану людські імена, вважаючи за краще назви тварин, квітів і дерев, а тропічні шторми на півночі Індійського океану вельми часто вирують безіменними.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *