Чому виникає переплата пенсії

Чув, що іноді в пенсіонерів виникає переплата пенсії, котру потім треба повертати. Чому таке може статись і як уникнути відрахувань?

Павло Дмитрович

Чому виникає переплата пенсії

Однією з основних причин виникнення переплат пенсій з вини пенсіонера є несвоєчасне повідомлення органів Пенсійного фонду про факт працевлаштування.

Нагадуємо, що переплата пенсії – це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.

Якщо пенсіонер працює, це впливає на його право на доплати, надбавки та підвищення.

Зокрема, у разі працевлаштування пенсіонера проведення перерахунку у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, для обчислення мінімального розміру пенсії чи доплати за понаднормовий страховий стаж законодавством не передбачено.

Також непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, встановлюється надбавка в розмірі 150 грн. У разі працевлаштування виплата зазначеної надбавки припиняється.

Після працевлаштування одержувача пенсії за вислугу років, якщо він працевлаштовується за тією спеціальністю, що дає право на призначення цього виду пенсії, виплата пенсії йому взагалі має припинитися.

При призначенні (перерахунку) пенсії особі повідомляють про її обов’язок у разі працевлаштування протягом 10 днів подати дані про це до органів Пенсійного фонду. Якщо пенсіонер сам не повідомить про працевлаштування, все одно стане про це відомо. Оскільки систематично здійснюється звірка даних із державними реєстрами загальнообов’язкового державного соціального страхування, юридичних та фізичних осіб-підприємців і виявляється факт працевлаштування. Однак на дату звірки вже обчислюється сума надміру виплачених пенсійних коштів.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань із боку пенсіонера чи подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно чи стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи у судовому порядку.

Щоб уникнути переплат пенсій, а внаслідок цього відрахувань із пенсій, пенсіонерам потрібно уважніше ставитися до своїх обов’язків і знати, що надміру отримані кошти підлягають поверненню.

«Погляд часу» №24-10.06.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *