Чудова країна

Чудова країна
Чудова країна

«Погляд часу» №21-2019

100 лелек на 300 хат: про унікальне українське село, яке полюбили бузьки

Тут є повір’я: хто зі старших людей першим побачить прилітного птаха, у того народиться онук або й правнук.

У Блюдниках на хатах, криницях та брамах – зображення лелек. І навіть знак при в’їзді у село. Тут здавна замешкали бузьки. І нині на території села 20 великих лелечих гнізд.

«Загалом у селі 300 хат, а лелек – більш як сотня, – розповідає Ганна Мисів, вчителька біології місцевої школи. – Птахів приваблює наша місцевість: ліси, поля, чиста річка Лімниця, Бурштинське штучне водосховище з рибою, є і заболочені місця, де багато жаб, якими бузьки із задоволенням ласують».

Цибаті також охоче смакують черв’яками. Тож коли селяни садять городи, то чи не на кожному є свій пернатий «агроном». Людей лелеки зовсім не бояться.

За словами пані Мисів, гнізда птахів дуже великі, й чим більше – тим старіше. Одне може важити від 300 кг. До речі, цікаво, що зверху у ньому живуть лелеки, а знизу – горобці.

У село часто приїжджають фахівці Галицького національного природного парку, розповідають школярам про життя бузьків. А згодом діти складають спеціальні лелечі анкети, у яких вказують, де розташоване гніздо, скільки йому років, коли птахи прилітають, відлітають, чи висиджують пташенят. Зафіксували школярі й місце лелечих зборів. Між Блюдниками та сусіднім селом Пукачівці є велике поле.

Коли лелеки мають відлітати, то багато їх збирається саме там. Стають у велике коло. Один птах – посередині, клекоче, а інші йому відповідають. Після таких «нарад» один-два бузьки чомусь не летять у вирій, а залишаються зимувати у селі. Селяни беруть їх у стайні та стодоли, годують рибою, потрухами, зерном, вареною картоплею. А коли знаходять поранених птахів, відвозять у Галицький національний парк, де є реабілітаційний центр для пернатих і тварин.

Тут є повір’я: хто зі старших людей першим побачить прилітного птаха, у того народиться онук або й правнук, а рік буде щасливий і здоров’я не підведе. А якщо на весіллі заклекоче бузько чи підійде на подвір’я, то за рік тут лунатиме дитячий сміх.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *