Чи потрібно обрізати листя у помідорів?

«Ой, а чому це ваші помідори такі лисі?». На такого роду питання час від часу доводиться відповідати… Давайте ж поговоримо – чи личить помідорам коротка зачіска, аж до лисини, і як їх правильно обривати.

Яке листя потрібно видаляти у помідорів?

Лист помідора – такий же повноправний орган рослини, як корінь або стебло, він відповідає за живлення і дихання. Тому на перший погляд ідея видалення листя здається дещо блюзнірською – навіщо ж калічити рослину? Відповідь не така вже однозначна – часто буває, що обривати листя не треба. Здоровий, зелений і добре освітлений лист – друг і помічник.

Але все має свій вік. Старі листки помідора з часом жовтіють, покриваються різними плямами, слабшають, і такі листки служать початковим затишним «будиночком» для різних грибних хвороб. Тому таке листя підлягає видаленню в першу чергу.

Час від часу варто освітлювати кущі – вирізати листя, яке повернене на північну сторону, або перебуває у глибині куща, або в тіні інших кущів. Такий затінений лист користі не дасть з точки зору фотосинтезу, а видаляючи зайве листя, ми покращимо загущеність посадки.

Нижні листя томатів завдяки своєму, часом досить великому розміру досить відчутно заважають нормальному переміщенню і циркуляції повітря біля основи рослин, отже, вони банально гальмують випаровування вологи з поверхні ґрунту та прилеглих до них листових пластинок, що створює сприятливе середовище для розвитку грибної інфекції, в тому числі і фітофтори.

Яке листя потрібно видаляти у помідорів

Крім того, листочки помідор, якщо їх не обірвати, при поливі або під впливом дощових крапель, нерідко схиляються до самої землі і навіть торкаються її, що призводить до їх загнивання, формування вогнищ інфекції і розвитку супутніх захворювань. Помічено, що стартує фітофтороз томатів саме з нижніх листків і потихеньку піднімається по рослині вище.

Також треба видалити листя, яке росте з кисті. Буває, що після квіткової кисті ріст стебла не закінчується, а продовжується – зростає стебло, листя, і знову квіти. Хтось такому повороту радіє, але насправді, якщо в кисті всі помідори зав’язалися, то краще це «доповнення» видалити, щоб кисть розвивалася повноцінно. Водночас, якщо основна кисть виявилася порожньою, то можете і залишити пару помідорів.

Скільки і коли різати?

Зазвичай рекомендується видаляти по 2-3 нижніх листка 2 рази на тиждень, але це занадто загальне «правило». Необхідно дивитися за швидкістю зростання рослини в цілому, іноді доводитися видаляти по 5-6 листків за раз, і ніякої особливої шкоди помідорам це жодного разу не принесло.

Головне правило, якого варто дотримуватися: якщо в кисті ще не зав’язалися всі ягоди, то зверху повинні бути цілими більшість листків. І навпаки – якщо в кисті всі помідори вже зав’язалися, то нижче цієї кисті можете спокійно все листя прибрати.

Завжди над самою верхньою кистю обов’язково залишайте 1-2 листки, щоб не порушувати сокорух.

Читайте також: Чому помідори дрібні.

Важливо! Листя у помідорів легко відламуються, якщо робити це правильно: треба притискати черешок біля основи вгору, вздовж стебла. Якщо тягнути лист вниз, то часто за листком тягнеться довга смужка шкірки зі стебла. Не варто зрізувати чи відривати листя помідорів у прохолодну, похмуру погоду, а також у другій половині дня. Робіть цю процедуру з ранку в сонячний день, щоб ранка за день засохла.

«УЮТ» №21-21.05.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *