Чи потрібно приймати йод для профілактики і чому після 40 років йодид калію не потрібен
У Міністерстві охорони здоров’я відповіли на найпоширеніші запитання щодо йодної профілактики.

У зв’язку з захопленням рашистами Запорізької атомної станції існує реальна загроза терактів та радіаційної катастрофи. Тому питання захисту від радіації сьогодні досить актуальне. Ми вже розповідали, що потрібно робити у випадку радіаційної аварії. Проте в українців виникає чимало запитань щодо йодної профілактики.
Чому розчин йоду неефективний, адже в його складі той самий йодид калію?
Інші види йодних розчинів (спиртовий розчин, розчин Люголя, повідон-йод) не всмоктуються та не накопичуються в щитовидній залозі, отже не захистять від радіоактивного йоду. Ідеться як про приймання всередину, так і про нанесення йодних сіточок. Прийом зазначених препаратів у кращому випадку не принесе жодного ефекту, в гіршому ж – зашкодить (хімічні опіки ротової порожнини, стравоходу тощо). Тому єдиним препаратом для ефективної йодної профілактики залишається йодид калію.
Чому йодид калію не рекомендовано вживати після 40 років?
Після 40 років щитовидна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже прийом йодиду калію може завдати більше шкоди, ніж користі.
Варто пам’ятати, що йодид калію захищає лише щитовидну залозу і не може захистити інші органи.
Як розрахувати потрібну дозу препарату дітям?
Необхідну дозу допоможе розрахувати лікар. Украй важливо не плутати міліграми (мг) і мікрограми (мкг). Зокрема, препарат, доступний для йодної профілактики в Україні, містить 125 мг активної речовини в одній таблетці.
Чи потрібно приймати калій йодид людям, у яких видалена щитовидна залоза? А якщо видалена одна доля?
Якщо вам повністю видалили щитовиднуну залозу, калій йодид приймати не потрібно. У разі, якщо видалення було частковим й одна доля залишилася, потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем.
Коли приймати калій йодид?
Препарат не можна використовувати «для профілактики». Його приймають одноразово виключно після оповіщення від офіційних органів влади.
Оптимальним є прийом йодиду калію за 6 годин до впливу радіоактивного йоду. Зважаючи на малу ймовірність прогнозування такої ситуації, допустимим для прийому препарату є проміжок часу від 24 годин до моменту надходження радіоактивного йоду до організму та до 8 годин після його впливу.
«Погляд часу» №38-15.09.2022