Чим небезпечна катаракта

Якщо ваші очі стало подразнювати яскраве світло, а предмети раптово втратили чіткі обриси, терміново відвідайте лікаря – так може проявлятися катаракта. Чому вона виникає і чим небезпечна?

Чим небезпечна катаракта

Катаракта – одна з найпоширеніших хвороб очей, від неї страждає понад половина населення землі. В основному вона вражає людей, які переступили 60-річний рубіж: це пов’язано з природними віковими змінами в організмі й порушенням обмінних процесів в оці. А після 75-ти із погіршенням зору через помутніння кришталика стикається кожен другий.

Чинниками ризику, що провокують помутніння кришталика, вважаються ендокринні розлади (цукровий діабет, порушення обміну речовин), деякі офтальмологічні захворювання, авітаміноз, системний прийом гормональних препаратів, генетична схильність, сильна короткозорість.

Причиною розвитку катаракти можуть стати і несприятливі екологічні умови, у яких живе людина, тривалий вплив сильного ультрафіолетового випромінювання, а також паління і зловживання алкоголем.

Тривожні симптоми

Катаракта зазвичай розвивається поступово, протягом декількох років, її ранніми симптомами, які здатні проявитися вже у 45-50 років, вважаються втрата контрастності зображення, виникнення кіл та іскор при погляді на джерело світла, потреба в яскравішому освітленні для читання, зниження зору у вечірній час. Хворому важко відрізнити темно-синій колір від чорного, кольори у цілому для нього стають більш тьмяними.

Але головна і найбільш поширена ознака катаракти – розмитість зору, яка не коригується окулярами і контактними лінзами. Людина бачить ніби крізь пелену чи скло, що запотіло. Ступінь затуманення зору залежить від локалізації та поширеності помутніння у кришталику.

На пізніх стадіях захворювання природний чорний колір зіниці стає сіруватим або навіть білим.

Діагностика та лікування

Для діагностики катаракти застосовується комплекс офтальмологічних обстежень, основним з яких є огляд за допомогою світлової лампи – біомікроскопія ока. Також проводяться визначення гостроти зору (візометрія), дослідження полів зору (периметрія), вимірювання внутрішньоочного тиску (тонометрія), огляд очного дна (офтальмоскопія).

Залежно від виду і стадії катаракти, лікування може бути консервативним або оперативним. Щоб загальмувати розвиток патології, призначаються медикаментозні препарати, які стимулюють обмінні процеси і уповільнюють помутніння кришталика. Але не існує ліків, здатних повністю вилікувати катаракту. Прогресування хвороби до стану, що потребує хірургічного втручання, зазвичай відбувається протягом 5-10 років.

Найдієвішим і найсучаснішим методом лікування катаракти сьогодні вважається ультразвукова факоемульсифікація – малотравматична операція, яка полягає у заміні помутнілого кришталика на штучну інтраокулярну лінзу. Операція займає 15-20 хв., проводиться під місцевою анестезією в умовах денного стаціонару. Процес цілковитої реабілітації після втручання займає кілька тижнів.

«Погляд часу» №18-29.04.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *