Читання книжок – це не просто відпочинок

Читання книжок

Відомо, що третина українців за рік не прочитує жодної книжки. У світі гаджетів та повсюдних екранів дуже легко забути про насолоду від читання книжок. Але ж читання може бути чимось більшим, ніж відпочинком чи потребою. Книжки мають великий вплив на людину. Які ж плюси читання?

«Прокачує» мозок. Читання є одним із найскладніших завдань для мозку. А чим складніші завдання ставить перед ним людина, тим менше відпочинку він має. Отже, розвиваються розумові здібності й пам’ять. Так, під час читання активізуються одразу 17 ділянок головного мозку!

Знижує ризик хвороб мозку. Читання знижує у 2,5 раза ризик розвитку хвороби Альцгеймера у старшому віці.

Тоді як перегляд телепередач, навпаки, підвищує ризик. Мозок старіє залежно від того, як його використовують. Інтелектуальна діяльність зміцнює опір мозку хворобам. Отже, читання є найдоступнішим тренажером для мозку, що підтримує його в тонусі та запобігає слабоумству.

Змінює людину. Читання має особливий вплив на мозок. Фрази «ця книжка змінила моє життя», чи «після прочитання цієї книжки я вже ніколи не буду таким, як раніше», не такі вже й пафосні. З кожним новим досвідом, враженням, емоцією, а значить і новою книжкою, люди стають іншими.

Розвиває навички критичного та аналітичного мислення. Якщо людина читає детектив чи трилер, то ще до кінця книжки намагається розкрити таємницю, передбачити ситуацію. У такому разі вона залучає навички аналітичного та критичного мислення. Вони стануть у пригоді під час ухвалення важливих щоденних рішень. Адже читання вимагає від людини думати та обробляти отриману інформацію, що неможливо зробити під час перегляду телепередач. Чим більше людина читає, тим краще розуміє, що вона читає і як це можна застосувати в реальному житті.

Поліпшує концентрацію та увагу. В епоху сучасних технологій мозок вимушений постійно перемикатися з одного на інше, виконуючи одночасно різні завдання, тому втрачається концентрація. Читання дозволяє поставити життя «на паузу» й свідомо прожити те, що людина читає.

Розвиває уяву. На відміну від кіно, ігор та іншого візуального контенту, який активно споживають сучасники, книжки не дають готових картинок, а навпаки – стимулюють уяву. Читаючи книжки, людина фантазує, розширюючи авторську уяву і фактично виступаючи співтворцем. Тобто, разом з уявою читання розвиває й креативне мислення.

Викликає емоції. Читання книжок викликає неврологічні зміни, що залучають м’язову пам’ять. Тобто, книжки дозволяють не лише в переносному сенсі відчути на власній шкурі той чи інший досвід, а й у біологічному. Коли людина читає про якусь активну дію, як-от біг чи стрибки, навіть лежачи на дивані, активуються нейрони в мозку, відповідальні за виконання цього руху.

Знімає стрес. Читання – найефективніший спосіб подолати стрес та розслабитися. Достатньо шести хвилин читання, щоб знизити рівень стресу більш ніж на 68 %. Найцікавіше, що читання посунуло таких «фаворитів» у боротьбі зі стресом, як прослуховування музики, прогулянка, відпочинок за чашкою чаю. Поринувши в книжку з головою, людина може уникнути переживань та стресів повсякденного життя. Щоб заспокоїтися, радять перед сном читати книжки.

 «Погляд часу» №15-09.04.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *