Давайте пам’ятати

Ці факти вражають. Давайте пам’ятати завжди, якою дорогою ціною дісталася українцям та Перемога.

У Другій світовій війні загинув кожен п’ятий українець.

• Серед військовослужбовців, покликаних на службу влітку 1941 року, до кінця війни у живих залишилося тільки 3 %.

• Воїни-українці разом з іншими народами СРСР внесли величезний вклад у Перемогу над нацистською Німеччиною та її союзниками. Радянськими бойовими нагородами було відзначено 2,5 млн воїнів України, 2069 із них удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

• Серед 113 двічі Героїв Радянського Союзу – 32 представники України, а серед тричі Героїв (їх було четверо) – наш відомий земляк І. Кожедуб. Багато синів української землі стали повними кавалерами ордена Слави. А І. Драченко з Черкаської обл., П. Дубинда з Херсона, С. Половинець із Житомирщини, крім цього, були удостоєні також звання Герой Радянського Союзу з врученням медалі «Золота Зірка».

Іван Кожедуб
Тричі Герой Радянського Союзу Іван Кожедуб

• Бійці України воювали на всіх фронтах і брали участь у найбільших боях Другої світової війни. 20 українців удостоєні звання Героя Радянського Союзу за битву під Москвою, 68 – за бої під Ленінградом, 15 – під Сталінградом, 30 – на Курській дузі, 200 – за звільнення Білорусі, 143 – за бої у Прибалтиці. Серед 589 удостоєних звання Героя за Берлінську операцію було 100 українців.

• Маршали і генерали українського походження очолювали більше половини з 15 фронтів, що билися з німецько-фашистськими загарбниками.

• За мужність і героїзм українського народу, який захищав свою землю від поневолювачів, почесне звання «Місто-герой» було присвоєно Києву, Одесі, Керчі, Севастополю.

Форсування Дніпра
Форсування Дніпра на Лютежському плацдармі

• Війська українських фронтів брали участь у визволенні Європи. Так, війська 1-го Українського фронту звільняли від гітлерівських загарбників польські землі, а в квітні-травні 1945 року разом із Білоруським фронтом штурмували Берлін, провели Празьку операцію, у ході якої був завершений розгром нацистської Німеччини.

• Подвиг О. Матросова повторили 55 українців, закривши собою амбразуру ворожого дзоту, а Ігор Бабюк і І. Вдовенко, як і син Білорусії Н. Гастелло, направили свої літаки на скупчення німецько-фашистських військ.

• Українці воювали проти Німеччини і в складі інших армій і військових частин. Зокрема, багато хто з них служили в американській і канадській арміях (в останньої їх налічувалося 40 тис.). Вони воювали й у французькому русі Опору. Тисячі українців служили в польській армії генерала Владислава Андерса і брали участь у військових діях на боці Британії в Єгипті, Лівії та Італії. Також західні українці становили 2 % складу польської дивізії ім. Тадеуша Костюшка та 70 % чехословацької бригади генерала Людвіга Свободи.

Загальні демографічні втрати України – убитими, жертвами концтаборів, депортованими й евакуйованими – складають не менше 14 млн чоловік. Із 41,7 млн жителів довоєнної УРСР на 1945 рік залишилося тільки 27,4 млн.

• У роки Другої світової було зруйновано майже 700 українських міст і 28 тис. сіл, спалено близько 320 тис. господарств. У результаті Другої світової війни Україна зазнала матеріальні втрати в розмірі більше 45 % від збитку за все СРСР.

В звільненому Києві
В звільненому Києві

• При евакуації з України на Схід було вивезено близько тисячі кращих промислових підприємств, які після війни не повернули в рідні міста. Підприємства, за створення яких український народ заплатив власною кров’ю (у буквальному сенсі цього слова), стали основою військово-промислового комплексу на сході СРСР у післявоєнні роки.

• У 1941 році радянська влада, відступаючи, залишила «випалену землю». При евакуації у Запоріжжі підірвали Дніпрогес. Про це не знали нi цивільне населення, ні навіть розташовані поблизу військові частини, значна частина яких була потоплена водяним валом Дніпрогесу. У Дніпрі було підірвано хлібокомбінат разом із робітниками. В Одесі в ході відступу Червоної Армії затопили приморські квартали разом із жителями, а поранених червоноармійців скинули в море разом із санітарними машинами.

• Кореспондент газети Saturday Evening Post, відвідавши в 1945 році Україну, з жахом написав: «Те, що дехто намагається зобразити як «російську славу», було перш за все української війною. Жодна європейська країна не постраждала більше від глибоких ран, нанесених своїм містам, своїй промисловості, сільському господарству, людській силі».

Друга світова війна повністю змінила етнічне обличчя українського суспільства. З України «зникли» такі впливові раніше національні меншини, як німці (були виселені на схід СРСР або виїхали на Захід до Німеччини); кримські татари, які протягом століть були важливим фактором історії причорноморського регіону (у 1944-му вони були депортовані з Криму до Середньої Азії). З майже 3 млн українських євреїв війну пережили 800 тис. чоловік (згодом 140 тис. із них виїхало до Польщі). З 2,5 млн поляків до 1950 року залишилося менше 400 тис. Зате кількість росіян з довоєнних 4 млн збільшилася за перші повоєнні десятиліття до 7 млн осіб.

«Погляд часу» №19-07.05.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

1 коментар до “Давайте пам’ятати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *