Державна соціальна допомога пенсіонерам

Державна соціальна допомога пенсіонерам
Державна соціальна допомога пенсіонерам

«Погляд часу» №23-2019

Чи враховуються доходи членів сім’ї під час призначення соціальної пенсії чи державної соціальної допомоги?

До 1 січня 2004 року умови та порядок призначення пенсій визначалися Законом «Про пенсійне забезпечення», що передбачав два основні види пенсій: трудову і соціальну. Соціальна пенсія призначалася особам, які не мали права на трудову пенсію, тобто їм не вистачало трудового стажу.

Відповідно до ст. 9 чинного нині Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» тепер в Україні існують такі види пенсій: за віком, по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника. Згідно зі ст. 26 цього закону наші громадяни отримали право на пенсію за віком, якщо їм виповнилося 60 років і вони мають не менше 15 років страхового стажу. З 1 січня 2018 року страховий стаж, необхідний для набуття права на пенсію за віком, почав поступово збільшуватися. Нині він становить 26 років.

Постановою Кабміну від 27 грудня 2017 року № 1098 «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» регламентована процедура призначення такої грошової допомоги. Її розмір визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім’ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може перевищувати 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Отримати допомогу можуть тільки ті, хто на момент оформлення соціальних виплат має не менше 15 років страхового стажу. Максимальний розмір указаної допомоги у 2019 році становитиме: з 1 січня – 1497 грн; із 1 липня – 1564 грн; з 1 грудня – 1638 грн.

Для призначення цієї допомоги необхідно звернутися до органів соціального захисту населення за місцем прописки чи за адресою фактичного проживання. До заяви треба додати: документ, що засвідчує особу пенсіонера, його місце проживання та його індивідуальний податковий номер; довідку про наявний страховий стаж; декларацію про доходи і майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за останні півроку.

Така допомога не призначається, якщо: пенсіонер отримує пенсію, працює чи веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу; хто-небудь із членів його сім’ї протягом року перед зверненням за тимчасовою допомогою здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тис. грн; середньомісячний сукупний дохід сім’ї у розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб; у результаті вибіркової перевірки виявлено додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здавання в оренду житла, заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані тощо); у власності пенсіонера чи членів його сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 м² на члена сім’ї та додатково 10,5 м² на сім’ю, чи більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму).

Однак ця допомога може призначатися за висновком комісії органу соціального захисту всупереч деяким вказаним обмеженням, якщо у складі сім’ї є людина з інвалідністю. Рішення приймається після обстеження матеріально-побутових умов пенсіонера. Оскаржити таке рішення можна в органі виконавчої влади вищого рівня чи в суді.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *