Для вдалого інкубування яєць
Щоб птиця вилуплювалася здоровою, слід подбати про правильний підбір яєць для закладки в інкубатор. Колір, розмір й форма мають значення для вдалого інкубування яєць.

Вони не повинні бути давні, тобто залежані, надто великі, деформовані чи з наростами. Яйця з плямами та ледь помітними тріщинами теж для інкубування не годяться. Є спеціальні корми, завдяки яким птиця починає активно нестися, але такі яйця теж в інкубатор закладати не слід. Деякі господарі вважають, що оптимальний варіант – яйця від півторарічних курей, а інші – що це неважливо, головне – однакова форма та відсутність пошкоджень.
Для висиджування згодяться курячі яйця, які лежать не довше 14 днів, але лише в холодному приміщенні. Яйця качки та індички придатні для закладання в інкубатор тиждень, а гуски й цесарки – 10 днів. Гусячі яйця варто зберігати в горизонтальному положенні, а від решти птиці – у спеціальній місткості, де можна їх поставити вертикально. Птиця не завжди несе ідеальні яйця, деколи вони видовжені або надто круглі, тож такий «матеріал» не варто інкубувати.
Візьміть яйце в руки: якщо воно легше, ніж звичайне середнє яйце, то для інкубування не згодиться. Гладка шкаралупа – це хороша ознака придатності яйця для вилуплення молодняку. Вважати, що з великих яєць вилупиться така ж птиця, не слід, адже дуже часто вони виявляються «пусті».
Просто в інкубаторі великим яйцям місця замало, вони не дуже добре прогріваються, й ембріон гине. Маса яйця для інкубування великої птиці має бути 55-70 г. Якщо стадо птиці молоде, то яйце може важити 50 г, що вважається нормою. Інкубаційне яйце повинне мати ідеальну форму. Що це означає? Якщо чітко видно гострий та тупий кінці, то форма правильна. Вузьке в діаметрі яйце теж в інкубатор краще не закладати.
Чим яскравіша шкаралупа, тим яйце придатніше для висиджування. Є певні породи птиці, які несуть світлі яйця. У цьому випадку продукт підійде для інкубатора. Якщо кури раптово почали нести надто світлі яйця чи деформовані, то це може сигналізувати про захворювання птиці. Чим вища пігментація в яйці, тим більше в ньому вітамінів та мікроелементів, які потрібні здоровому курчаті.

Для відбору «матеріалу» для висиджування в інкубаторі варто застосовувати овоскоп чи ліхтарик. Ці пристрої допоможуть виявити яйця з дрібними тріщинами та іншими дефектами. Просвітивши, можна відстежити товщину шкаралупи. Якщо в одному кінці вона товстіша, а в другому тонша, то яйце браковане.
Деякі яйця на дотик трохи шорсткі, а інші надто гладкі. З тих та інших вдасться отримати молодняк, але найкраще обирати злегка гладенькі. Чи можна мити яйця перед тим, як закладати в інкубатор? Небажано, адже природою це не передбачено. До того ж на яйці є спеціальний шар –кутикула, яка захищає продукт від різних мікробів та зовнішніх пошкоджень.
«Погляд часу» №11-11.03.2021