Добрива для ґрунту під картоплю
Для вирощування картоплі ґрунт витрачає багато корисних речовин. Щоб відновити його родючість, восени на виділені для картоплі ділянки вносять добрива.
До весни органіка встигає перепріти разом із залишками бур’янів, а мінеральні добрива частково розкладаються, утворюючи легкозасвоювані сполуки. Це особливо зручно, якщо плануєте ранню посадку картоплі.
Органічні добрива
Найпопулярніші добрива для картоплі восени – гній і компост. Їх рекомендують вносити до 300-400 кг на сотку один раз на 2-4 роки. Але такі дози потрібні тільки для ґрунту, який майже повністю втратив родючість. Якщо ж вносити органічні добрива щороку, їх знадобиться менше.

Норми внесення гною на 1 сотку (залежно від родючості землі):
- коров’ячий – 50-100 кг,
- кінський – 40-80 кг,
- кролячий – 4-8 кг.
Гній потрібно змішувати з компостом у пропорції 1 : 1. Але якщо ви використовуєте кролячий послід, на відро добрива знадобиться 5 відер компосту або 4 відра торфу.
Мінеральні добрива
Восени варто вносити на ділянку хлористий калій. При внесенні в ґрунт у період вегетації, хлор сповільнює розвиток рослин. Зате восени він знезаражує землю, а потім частково вимивається, завдяки цьому до моменту посадки його концентрація не перевищує норми.
З азотних добрив восени використовують сечовину (карбамід), яка добре поєднується з калієм. Добрива, які містять азот, відразу вносять у землю на глибину 3-4 см, бо аміак частково випаровується. Азотні добрива варто вносити у суху, теплу погоду. При низькій температурі повітря азот утворює шкідливі сполуки.

Норми внесення мінеральних добрив на 1 сотку:
- простий суперфосфат і сульфат калію – до 2 кг,
- хлористий калій і сечовина – 1,5-2 кг,
- нітроамофоска – 3-4 кг.
Варіанти комбінування добрив: суперфосфат і сульфат калію, суперфосфат і хлористий калій, сечовина і сульфат калію, сечовина і хлористий калій.
Після внесення у ґрунт мінеральних добрив варто посіяти сидерати, наприклад білу гірчицю. Завдяки цьому на ділянці буде менше бур’янів, а зелень буде органічним добривом.
Поєднання добрив
Азотні добрива погано поєднуються із деревним попелом, вапном і доломітовим борошном. Деревний попіл нейтралізує дію азоту, а також того, що міститься у гної. Не можна одночасно з деревним попелом вносити фосфатні добрива: є велика ймовірність утворення нерозчинних фосфорних сполук. Заборонено змішувати також сечовину і суперфосфат.
«Погляд часу» №42-20.10.2022