Додаток у смартфоні допоможе розпізнати фальшиві ліки

Додаток у смартфоні допоможе розпізнати фальшиві ліки

За оцінками експертів, не менше 20 % фармацевтичного ринку в Україні – це фальсифікат і ліки, які були ввезені, нелегально з-за кордону. Новини про те, що десь виявили партію фальшивих препаратів з’являються регулярно. Держава несе через це багатомільйонні збитки, а люди втрачають здоров’я.

24 липня 2019 року Кабінет Міністр України прийняв постанову, яка виводить боротьбу з підробленими ліками на новий рівень. У результаті, вже з 1 вересня на упаковках медичних препаратів почнуть друкувати спеціальне маркування – штрих-код, за яким можна буде перевірити оригінальність препарату. А до кінця 2019 року пацієнти зможуть перевіряти ліки за допомогою мобільного додатку.

Як це буде працювати? Двомірний штрих-код будуть наносити на упаковку на етапі виробництва, а дані про це будуть заноситися до єдиної державної системи проведення моніторингу обігу лікарських засобів. Такі позначення вже є на багатьох імпортних препаратах і деяких українських. Тепер правило діє для всіх ліків.

А коли з’явиться додаток для контролю, його можна буде скачати на свій смартфон, використовуючи для сканування штрих-код (це робиться за допомогою камери ґаджета). Після сканування на екрані смартфона з’явиться інформація про те, оригінальний це препарат чи фальсифікований, чи не закінчився у нього термін придатності, чи не були порушені правила ввезення в Україну.

Це допоможе? Сьогодні визначення підробок вимагає від пацієнтів великих зусиль: потрібно ретельно вивчати упаковку, звертатися до держреєстру лікарських препаратів, вимагати сертифікати якості від працівників аптек.

Сам факт існування штрих-коду від підробок не страхує. Але можливість просканувати його, не відходячи від аптечного прилавка, дозволить відсіяти фальсифікат на етапі покупки. Можна, наприклад, попросити показати препарат перед тим, як оплатити його, і перевірити код через додаток. Але зробити це можна і після покупки. Чек стане підтвердженням (що, де і в який час ви придбали).

Згодом систему сканування інтегрують у систему «Електронне здоров’я». У результаті контролюючі органи зможуть в онлайн-режимі бачити, де продають рецептурні препарати без рецепта, й оперативно реагувати на такі порушення.

Це також допоможе отримати більш повну статистику споживання ліків і планувати держзакупівлю і фінансування медпрограм більш якісно.

Це буде довго. Зазначимо, що у 2019-2020 роках система контролю буде тільки пілотуватися. Цей термін відводиться на те, щоб виробники перебудували свою роботу, а МОЗ підготувало електронну базу даних і налагодило механізми роботи з нею. Повний запуск системи та моніторинг її роботи заплановано на 2021-2023 роки.

«Погляд  часу» №34-2019

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *