Дитяча гаджетоманія: чим небезпечна і як лікувати

У світі залежність від гаджетів давно визнана хворобою, нарівні з алкогольною та наркотичною залежностями.

Дитяча гаджетоманія

У Китаї діють спеціальні медичні заклади, де підлітків і молодь лікують від гаджетоманії.

Мозок дитини надзвичайно чутливий до використання електронних приладів: смартфонів, планшетів, комп’ютерів. Надмірне користування ними призводить до залежності, яка, у свою чергу, може спричинити порушення сну, швидку втомлюваність, стресові стани, депресію.

Крім того, дитина, яка звикла постійно користуватися гаджетом, зазвичай не здатна знайти собі заняття, коли електронної іграшки з якихось причин немає поруч. Нерідко реакцією на вимушену перерву у спілкуванні зі смартфоном чи планшетом є сльози й образа на батьків, які його відібрали.

«Усі ці планшети та смартфони є цифровим наркотиком, – вважає лікар Ніколас Кардарас, експерт із різних видів залежності зі США. Останні дослідження роботи мозку показують, що гаджети впливають на роботу його фронтальної кори, яка відповідає за свідомі дії, включаючи самоконтроль – саме так, як під впливом кокаїну.

Технології настільки перезбуджують дитину, що в неї підвищується рівень нейромедіатора, який відповідає за отримання задоволення і сприяє розвитку залежності. Не дивно, що нам так важко відтягнути наших дітей від екранів».

Для дітей, звиклих жити у віртуальному світі, межа між ним і реальністю стирається. Це призводить до спалахів агресії, проблем із налагодженням стосунків, із живим спілкуванням. Такі діти стають надто збудливими, їхня увага розпорошується, вони звикають реагувати передусім на яскраві мерехтливі картинки, які постійно бачать на екрані. Як наслідок, їм важче зосереджуватися на чомусь одному упродовж тривалого часу, а це призводить до проблем із навчанням.

Побачити, що дитина залежна від гаджета, дуже просто: варто поспостерігати, чи вона використовує пристрої як засоби зв’язку та пошуку потрібної інформації, чи блакитний екран замінює їй увесь світ?

Якщо дитина надає перевагу смартфону, а не живому спілкуванню з рідними, іграм, книжкам; якщо заради можливості довший час покористуватися гаджетом готова на будь-які батьківські умови; якщо дратується і тривожиться, коли від неї забирають цю забавку, – швидше за все, мова йде про залежність.

Що робити батькам, які побачили у дітей нездоровий потяг до гаджетів?

«Першою допомогою» у такому випадку може бути проста розмова. Варто спокійно пояснити, яку шкоду таїть у собі смартфон чи комп’ютер, розповісти про проблеми зі здоров’ям, до яких він може призвести. Дозволено навіть скористатися невеличкими хитрощами: якщо дитя не послухає батьків, можливо, більшу вагу для нього матимуть слова лікаря.

Наступний крок – домовитися про правила використання гаджетів. Наприклад, установити для ігор часові рамки чи не дозволяти дитині їх, поки не виконане домашнє завдання. Звісно, захоплюватися роллю контролера не варто.

Важливо усвідомити: залежність від гаджетів – реальна проблема, і, якщо позбутися її власними силами не вдається, варто звернутися до спеціаліста.

 «Погляд часу» №39-24.09.2020

Читайте також: Гаджет – не іграшка і не нянька

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *