Екстрена контрацепція
Як убезпечитися після незахищеного статевого акту, а також усі «за» і «проти» sos-засобів.

Секс без презерватива чи іншого засобу контрацепції трапляється навіть у дуже обережних жінок. Починають роїтися недобрі думки в голові: хоч би не завагітніти. Молоді дівчата стурбовано гуглять, «що робити після незахищеного сексу», а досвідчені жінки згадують, що чули про екстрену контрацепцію – препарати, які зменшують ризик вагітності після статевого акту.
Такі sos-засоби продаються в аптеках і запобігають небажаній вагітності на 75-95 %. Про те, які вони мають ризики і наслідки, розповідає Ольга Поліщук – провідна лікарка-гінекологиня української мережі центрів репродуктивного здоров’я «Мати та дитина».
– При екстреній контрацепції дотримуємося правила 72 годин. Чим швидше приймається препарат екстреної контрацепції, тим ефективніший результат. Прийняти препарат потрібно протягом 72 годин із моменту інтимної близькості. Важливо знати, що препарат не перериває вагітність. Він пригнічує овуляцію, згущує слиз у шийці матки та змінює рухомість маткових труб. Саме ці чинники й запобігають заплідненню яйцеклітини.
Після екстреної контрацепції спостерігаємо за місячними. Необхідно розуміти, що приймання препарату екстреної контрацепції – це потужний удар по гормональній системі. Тому приймання препарату може викликати гормональний дисбаланс і порушення менструального циклу.
При прийманні препарату в другій фазі менструального циклу місячні можуть затриматися, а коли підуть, то стають більш рясними й тривалішими. Якщо ж не наступають місячні взагалі, то варто пройти УЗД, щоб виключити вагітність. І таке буває – не існує 100 % гарантії!
Приймання препарату екстреної контрацепції може мати побічні дії. Це і дискомфорт та болі внизу живота, мастодинія (болючість молочних залоз), запаморочення та головний біль, нудота, слабкість. Усе це проходить переважно протягом 24 год., а от порушення менструального циклу може дошкуляти ще довго.
Тому sos–препарати не можна часто застосовувати, навіть якщо вони не викликають ускладнень і легко переносяться. Але це до пори, до часу.
Не варто постійно випробовувати свій організм на міцність – його компенсаторні можливості не безмежні. Екстрена контрацепція через те і є екстреною, тому що повинна застосовуватися лише у поодиноких випадках і лише за призначенням лікаря.
«Уют» №5-27.01.2022