Електроенергія подорожчає

Електроенергія подорожчає
Електроенергія подорожчає

Ціна кіловат-години в Україні – найнижча в Європі. Водночас витрати на модернізацію електростанцій у тарифі майже не враховуються. Уже в найближчі роки це може призвести до енергетичного колапсу.

Тарифи. Ціна кіловат-години для населення в Україні становить 1,68 гривень або 5 євроцентів. Ті, хто споживає менше 100 кВт/год на місяць, платять уже 90 копійок або 3,5 євроцента. В ЄС електроенергія дорожча в декілька разів. Найнижчі тарифи встановлені в Болгарії, Литві, Угорщині та Румунії. У 2017 році кіловат-години в цих країнах коштував для населення від 10 до 13 євроцентів (3-4 гривні). У Польщі та більшості інших країн €С – ціна була вищою (близько 15 євроцентів – майже 5 гривень), а в Данії і Бельгії – 26 і 28 відповідно (близько 9 гривень).

Ресурси. Низькі тарифи на електроенергію в Україні багато в чому пов’язані з розвитком атомної енергетики. Вона дає більше половини всієї енергії в Україні, а її вартість становить усього 54 копійки. Для порівняння, кіловат-година, вироблена на Київській ТЕЦ, коштує вже 1,78 гривні.
Утім, поняття «вартість» – дуже умовне. Витрати на оновлення обладнання та розвиток електростанцій у нього майже не закладаються. У результаті енергетика працює на потужностях, уведених у 1960-1980-і роки минулого століття.

Загрози. На думку експертів, уже через 10 років нашій країні доведеться імпортувати електроенергію, а до 2035 року можуть закритися всі існуючі атомні енергоблоки. Причина – зношеність виробничих потужностей. Ще гірша ситуація на теплових станціях, які виробляють 40% електроенергії. Уникнути аварій на теплових (і тим більше – атомних) станціях можна, вкладаючи великі гроші в їхню модернізацію. Це дозволить зберегти українську енергетику, проте призведе до значного підвищення тарифів.

До речі. Ще один стимул для перегляду тарифів – відтік фахівців-енергетиків за кордон у пошуках кращих зарплат, житла і перспектив. З цією проблемою вже зіткнулася атомна енергетика. Низький рівень тарифів на електроенергію призвів до того, що українська енергетика опинилася на межі виживання і може повністю вичерпати свій ресурс уже в найближчі 10-15 років. Тоді нам доведеться споживати імпортну електроенергію, і теж за високими цінами.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *