Фронтова зірка Клавдія Шульженко: вісім років пізнього щастя…

У Клавдії Шульженко для кожної пісні була окрема роль – із жестами та мімікою, інтонаціями і навіть реквізитом. У воєнні роки співачка дала сотні концертів на фронтах Другої світової війни, і її «Синий платочек» був символом майбутньої Перемоги.

Клавдія Шульженко

Співачка Клавдія Шульженко вирізнялася не лише чудовим голосом, а й норовливим характером. Якось відмовилася прийняти запрошення на новорічну вечірку від сина Сталіна, пояснивши, що не в її правилах змінювати плани за кілька годин до свята і що на неї чекають друзі. А коли змушена була довго чекати на прийом у Міністра культури Катерини Фурцевої, розсердившись, пішла звідти, кинувши секретарці: мовляв, «міністр погано вихована». А ще обов’язково перед концертом для успішного виступу з кимось… посвариться.

У 1928 році її підкараулила перше кохання. Її ровесник, одесит Володимир Кораллі (справжнє прізвище Кемпер) прибув до Харкова на гастролі. Це був дуже обдарована людина. В середині 20-х років він їздив з театрами естради, вів концерти як конферансьє, бив чечітку, виконував веселі і сатиричні куплети. І раптом вривається така неземна комета таланту в Харків, дає кілька концертів. Місто буквально «стоїть на вухах». Тоді ж і відбулося знайомство молодих людей, щоправда, швидкоплинне, не перейшов в дружбу. А потім вони зустрілися знову. І раптом усвідомили, що не можуть жити один без одного.

Клавдія Шульженко з чоловіком Володимиром Кораллі
Клавдія Шульженко з чоловіком Володимиром Кораллі і сином Ігорем

Давно минули часи війни, коли народна артистка СРСР виступала на фронті у військовій формі, поки її не попросили одягати концертні сукні: мовляв, солдати вже стомилися від гімнастерок. Відтоді й у роки війни тягала із собою валізу з одягом, а якось потрапивши під обстріл, молила: «Тільки не в сукні!» І згодом першою артисткою у Союзі вийшла на сцену у брючному костюмі.

Ця неприхована слабкість до шикарного вбрання, а також до вишуканих парфумів, розпочалася із харківської юності: батько непогано заробляв і ще до революції почав колекціонувати французькі парфуми та швейцарські годинники. Тож коли під час війни вони з матір’ю поспішали до бомбосховища, згадував син Ігор, співачка тримала однією рукою його, 9-річного, а другою – французький несесер із парфумерією. І в старшому віці зберігала вірність найулюбленішому аромату – «Міцуко». Не дивно, що в шанувальників голова йшла обертом, варто було їм побачити і почути Клавдію Шульженко?

Так сталося і з відомим кінооператором Георгієм Єпіфановим, який іще до війни спершу закохався в голос співачки на платівці, а потрапивши на концерт – й у неї саму. Довгі 16 років чоловік надсилав їй привітання, незмінно підписуючись самими лиш ініціалами – «Г. Є.». І от, нарешті, вони зустрілися; Клавдія запросила його на чай. Їй було 50, йому – 38. Чаювання розтяглося на 3 години, і зрештою жінка сказала: «Ви або йдіть, або залишайтесь!» І він залишився. А співачка відтоді вважала цей день – 21 липня 1956 рік – своїм другим днем народження…

Клавдія Шульженко і Георгій Єпіфанов
Клавдія Шульженко і Георгій Єпіфанов

І в 1957 році Клавдія Іванівна, на той момент уже розлучившись із Володимиром Кораллі, знову виходить заміж. Тепер уже листи і телеграми відправляла Шульженко – із гастролей: «Сьогодні співала тільки для тебе, мій рідний, коханий Жорж».

Їхня «шлюбна ніч тривала 8 років», згадував Єпіфанов. Він обожнював цю жінку, дбав про неї і залишив заради неї родину. Але брати шлюб не поспішав. І вона почала ревнувати. Після одного з таких скандалів чоловік вийшов із квартири і більше не повернувся…

Минуло чимало років, перш ніж вони помирилися. Але розбиту чашку не склеїти… Та коли співачка у 78 років пішла з життя, він продовжував приносити їй квіти. За дивним збігом обставин його власний земний шлях закінчився 24 березня 1997 року, у 91-й день її народження…

«Погляд часу» №19-06.05.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *