Гайморит: якщо ніс перестав дихати

Осінь – сезон застуд, які нерідко закінчуються серйозним ускладненням – гайморитом. Чому виникає це захворювання, як воно лікується і чим небезпечне.
Причини і фактори ризику
Гайморит – це запальний процес слизової оболонки гайморових пазух. Він розвивається внаслідок запущених або недолікованих нежиті і простуд, а також проблем зі здоров’ям зубів верхнього ряду. Факторами ризику можуть також бути зниження імунітету, загальне переохолодження організму, травми носової перегородки, алергічні чи грибкові захворювання. Шкідливо для гайморових пазух і перебування у приміщеннях із занадто сухим повітрям або сильними протягами. Спровокувати розвиток запалення здатне також часте застосування назальних крапель від нежиті.
Тривожні симптоми
Зазвичай запалення гайморових пазух проявляється закладеністю носа і ломотою в області скронь, перенісся, голови. Біль посилюється ввечері, а також якщо людина нахиляється чи опускає обличчя вниз. Іноді для перших ознак гаймориту характерно почервоніння і набряклість повік. Крім того, погіршується нюх, голос стає гугнявим. Часто відзначаються і симптоми загальної інтоксикації: підвищення температури тіла, слабкість, стомлюваність. Яскравою ознакою гаймориту при несильній закладеності носа є нежить із прозорими (слиз) або жовто-зеленими (гній) виділеннями.
Гостра фаза захворювання триває близько двох тижнів, і якщо запалення не лікувати, то гайморит переходить у хронічну форму. Вона проявляється постійним закладенням носа, періодичним відходженням згустків слизу по задній стінці глотки, гугнявим голосом, зниженням апетиту, пам’яті й уваги, порушенням сну. Можуть також спостерігатися напади кашлю й ознобу.
Діагностика і лікування
Діагноз встановлюється на підставі характерних симптомів і візуального огляду лікаря-отоларинголога, а також рентгенівського дослідження. Лікування зазвичай полягає у призначенні антибіотиків широкого спектра дії. Можливо, промивання придаткових пазух антисептиками. Для поліпшення носового дихання і зменшення набряку слизової зазвичай призначають судинозвужувальні препарати (отривін, галазолін і т. д.).
При розвитку важкого гнійного процесу у пазухах і неефективності лікарської терапії застосовують пункційне промивання пазух. При цьому виконується пункція (прокол) пазухи через ротову порожнину під місцевою анестезією з подальшим промиванням її фізрозчином і антисептиками. При розвитку хронічного гаймориту, що не піддається консервативному лікуванню, проводять операцію, яка полягає у формуванні постійного отвору між верхньощелепною пазухою і порожниною носа.
Якщо гайморит не лікувати, він чреватий такими ускладненнями, як отит, менінгіт, патології нирок, серця і головного мозку.
Народний рецепт від гаймориту
Один літр води доведіть у великій каструлі до кипіння, після чого влийте туди 0,5 ч. л. спиртової настоянки прополісу. Подихайте парою над цією каструлею, накривши голову рушником. (Цей метод протипоказаний тим, у кого є алергія на продукти бджільництва.)