Жіночі гормони, що керують жінкою

Жіночі гормони, що керують жінкою

Ми звикли думати, що самі керуємо своїм життям. І напевно, у цьому є чимала частка істини. Але часом щось змушує нас відчувати незрозумілі емоції і робити дивні вчинки (що таке ПМС, мабуть, нікому пояснювати не потрібно). Раптово виникають безпричинні перепади настрою, з’являються, що називається, на рівному місці проблеми із зовнішністю або здоров’ям… У чому причина?

Найчастіше – у гормональному дисбалансі: щось збилося в складному механізмі вироблення гормонів.

То що ж нами керує? Саме жіночі гормони – особливі біологічно активні речовини, що виробляються різними залозами, – керують нашим настроєм і самопочуттям, формують нашу зовнішність, контролюють обмінні процеси, впливають на імунну систему і забезпечують злагоджену роботу всіх органів.

Тема ця надзвичайно велика й складна, але кожній жінці необхідно мати хоча б загальне уявлення про найбільш важливі гормони, що впливають на її організм.

Вчасно розпізнати порушення гормонального балансу – найчастіше означає запобігти серйозній біді.

Тироксин

Тироксин, або Т4 – гормон, який синтезується щитовидною залозою і впливає на обмінні процеси в організмі. Строго кажучи, слід говорити про сукупну діяльність тироксину, трийодтироніну (Т3) і тиреотропного гормону (ТТГ), що виробляється гіпофізом. Якщо баланс цих речовин порушений (виробляється недостатня або надмірна їх кількість), виникають різні проблеми.

Тироксин

Щитовидна залоза – орган, відповідальний за вироблення дуже важливих гормонів

Недолік гормонів щитовидної залози (гіпотиреоз) може проявлятися:

 • порушеннями менструального циклу, проблемами із зачаттям; збільшенням ваги (при одночасному зниженні апетиту); пригніченим настроєм, схильністю до депресії;
 • сухістю й ламкістю волосся, нігтів;
 • постійною зябкістю, відчуттям холоду.
 • При надлишку гормонів щитовидної залози (тиреотоксикозі) може спостерігатися:
 • підвищена дратівливість, перепади настрою, нервозність; тремтіння рук, безсоння;
 • безпричинне зниження ваги;
 • надмірна пітливість, відчуття жару.
Мелатонін

Його називають гормоном сну – дійсно, він виробляється, коли ми спимо. Причому відбувається це в строго певні години (з 0:00 до 04:00) і неодмінно в темряві – включений нічник або телевізор здатні порушити утворення мелатоніну. А до чого це призведе?

Мелатонін

Мелатонін в організмі не накопичується: що вночі вироблено, то вдень витрачається.

Відповідно, якщо умов для вироблення гормону немає, рано чи пізно почне проявлятися його дефіцит. І наслідки можуть бути дуже серйозними: зниження імунітету; погіршення працездатності; підвищення артеріального тиску; підвищена тривожність, нервові зриви; передчасне старіння шкіри (поява зморшок, зниження тонусу); раннє (у віці 30-35 років) настання менопаузи.

Встановлено також, що при систематичному дефіциті мелатоніну в жінок значно (за деякими даними, до 80 %) зростає ризик виникнення раку грудей.

А ще варто згадати інше «ім’я» цієї речовини – гормон молодості. Так що повноцінний сон насправді здатний подарувати вам здоров’я, продовжити молодість і зберегти красу. Не жертвуйте ним!

Дефіцит мелатоніну призводить до раннього старіння

Серотонін

Його часто називають гормоном щастя або гормоном радості. Високий рівень серотоніну допомагає нам відчувати позитивні емоції, душевний підйом. Він стимулює інтелектуальні процеси, підвищує опірність до стресів і працездатність. До речі, існує і зворотний зв’язок: радість і задоволення, оптимізм і позитивне мислення сприяють утворенню серотоніну.

Серотонін

Крім правильного харчування, для синтезу серотоніну необхідне сонячне світло.

Поганий настрій у похмуру погоду, сезонні афективні розлади – явища, безпосередньо пов’язані з недостатнім утворенням «гормону радості».

Щоб в організмі синтезував серотонін, потрібне сонячне світло

Організм може сигналізувати про проблеми розладами травлення, м’язовими або головними болями, безсонням – і все це без будь-яких порушень у роботі внутрішніх органів. Тобто, на перший погляд, незрозуміло і безпричинно. Але знаючи, де шукати справжню причину свого стану, виправити становище не так вже й складно.

Дефіцит серотоніну викликає пригніченість і похмурі думки окситоцин

Окситоцин

Ну яке ж щастя без любові? А почуттями любові й прихильності в нашому організмі теж керують гормони. Один із них – окситоцин. Але якщо, до прикладу, дофамін називають гормоном пристрасті або гормоном задоволення, а фенілетиламін, відповідальний за сексуальний потяг і симпатію, – гормоном закоханості, то окситоцин – гормон довіри, який служить основою міцних, довготривалих відносин. Саме окситоцин пробуджує любов матері до дитини, потребу піклуватися про неї, захищати й берегти.

Окситоцин

Материнська любов пробуджується під впливом окситоцину

Сексуальне збудження і потяг до партнера – теж результат його впливу. Причому в даному випадку мова йде про двосторонній вплив: високий рівень гормону в крові посилює бажання, а поцілунки, обійми, погладжування підвищують рівень окситоцину.

Обійми й поцілунки підвищують рівень окситоцину

Кортизон

Невід’ємна (на жаль!) частина нашого життя – стреси. А тому й роль гормонів стресу, що виробляються наднирковою залозою, у ньому вельми значна.

Кортизон

В екстремальній ситуації в кров моментально надходить адреналін або норадреналін – їх ще називають гормонами страху й люті. Умовно можна визначити ці речовини як засоби екстреної мобілізації організму: перший у разі загрози допомагає вибрати оптимальний варіант захисту, другий пробуджує лють і відвагу, необхідні для нападу.

Стреси, на жаль, стали невід’ємною частиною нашого життя

Ну а за нашу здатність тривалий час протистояти впливу стресових факторів відповідає вироблений у корі надниркових залоз гормон кортизон. При цьому важливо розуміти, що з точки зору гормональної системи стресом є не тільки звільнення з роботи, наприклад, або сварка з чоловіком.

Рівень кортизону підвищується також при: вагітності; жорсткій дієті або голодуванні; зайвій вазі; високих фізичних навантаженнях; зловживанні алкоголем; травмах, запальних процесах або алергічних реакціях.

Спочатку цей гормон дається нам природою для того, щоб збільшити наші життєві сили. Але постійне перебування в стресі призводить до надмірного впливу кортизону, який може проявитися у вигляді: стійкого підвищення артеріального тиску (гіпертонії); погіршення сну, безсоння; появи безпричинних страхів, неспокою; зниження імунітету й активізації патогенної мікрофлори; порушення роботи підшлункової залози; розладів травлення; зниження здатності до розумової праці.

Тестостерон

Тестостерон – це чоловічий статевий гормон. Здавалося б, до чого тут жіночий організм? Яким чином тестостерон може керувати нами? Виявляється, ще як може.

Тестостерон

Саме він допомагає нам бути в хорошій фізичній формі – цей гормон відповідає і за тонус м’язів, і за збільшення м’язової маси, і за скорочення жирових відкладень.

Завдяки йому наші кістки залишаються міцними, шкіра – гладкою та еластичною. У жінок у період менопаузи дефіцит тестостерону може проявити себе й м’язовою слабкістю, і дряблістю шкіри, і високим ризиком розвитку остеопорозу.

Тестостерон допомагає підтримувати фізичну форму, зберігати тонус м’язів

Нормальний вміст тестостерону в крові підвищує нашу стійкість до стресів, покращує пам’ять, допомагає протистояти перевтомі й уникати депресії. Цьому гормону ми зобов’язані і своєю сексуальністю – його дефіцит здатний позбавити нас можливості не тільки отримувати задоволення від близькості, але й взагалі відчувати бажання.

Негативний вплив на організм жінки надає і недолік тестостерону, і його надлишок. При нестачі гормону: кістки, волосся й нігті стають крихкими; скорочується м’язова маса, погіршується тонус м’язів; знижується лібідо; можливе безпліддя.

При надлишку тестостерону: порушується менструальний цикл (аж до повного припинення менструацій); можливе безпліддя; з’являється волосся на обличчі й тілі; виникають напади агресії, відзначається висока дратівливість; шкіра стає жирною, з’являється вугровий висип. І нарешті, тестостерон бере участь у синтезі жіночих статевих гормонів естрогенів.

Естрогени

Естроген – це підклас, що включає три види жіночих статевих гормонів: естріол, естрон і естрадіол. Функції перших двох в організмі досить обмежені: естріол впливає на плаценту і ріст плоду під час вагітності; естрон відповідає за розвиток матки і наростання в ній ендометрія.

Естрогени

Естрадіолом обумовлено розвиток вторинних статевих ознак; крім того, саме цей гормон, починаючи з періоду статевого дозрівання і до менопаузи, впливає на багато біологічних функцій організму – від регулювання менструального циклу до забезпечення обмінних процесів і підтримки нормального стану шкіри і слизових оболонок.

Від рівня жіночих статевих гормонів залежить і зовнішній вигляд жінки, і її здоров’я

Із настанням менопаузи синтез естрадіолу в яєчниках спершу знижується, а потім припиняється повністю. Згасання діяльності жіночих статевих залоз (у нормі це відбувається у віці 45-50 років) – природний фізіологічний процес, з яким пов’язана серйозна перебудова всього організму. Виникає в цей час дефіцит естрогенів, що відбивається і на фізичному, і на нервово-психічному стані жінки; зростає ризик виникнення захворювань опорно-рухового апарату, серця й судин, а також хвороб, пов’язаних із порушенням обмінних процесів.

Зміна гормонального фону в період менопаузи може призвести до цілого ряду негативних наслідків:

 • емоційна нестабільність, дратівливість;
 • швидка стомлюваність, зниження працездатності;
 • погіршення пам’яті й здатності до концентрації уваги;
 • порушення терморегуляції;
 • сухість шкіри й слизових оболонок, поява зморшок;
 • утворення пігментних плям, папілом;
 • ламкість і сухість волосся, його випадання;
 • хворобливість суглобів;
 • зниження статевого потягу;
 • розвиток гіпертонії, остеопорозу, атеросклерозу.

Можна й у зрілому віці залишатися бадьорою й активною, зберігати здоров’я й привабливість. Але сказане зовсім не означає, що якість життя жінки в цю пору неодмінно погіршується – багато в зрілому віці зберігають і здоров’я, і зовнішню привабливість, залишаються бадьорими і активними. Правильний режим дня, раціональне харчування, підібрана за допомогою кваліфікованих фахівців фітотерапія, регулярна фізична активність – ці нескладні заходи в більшості випадків допомагають звести до мінімуму можливі неприємні симптоми й запобігти багатьом серйозним проблемам.

Знаючи про те, як гормони керують нашим здоров’ям і самопочуттям, ми можемо продовжити свою молодість і зберегти красу. Будьте здорові!

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *