Готуємо ліки з рослин

Готуємо ліки з рослин
Готуємо ліки з рослин

«Погляд часу» №23-2019

Для приготування настоїв і відварів лікарську сировину подрібнюють. Траву, листя, квіти подрібнюють на частинки, не більші як 5 мм, стебла, коріння, кору – до 3 мм, насіння, плоди – до 0,5 мм.

Сировину кладуть у порцеляновий, емальований або ж скляний посуд, заливають водою кімнатної температури, накривають кришкою і нагрівають на киплячій водяній бані при частому помішуванні: настій – упродовж 15 хв., відвар – протягом 30 хв. Після цього посудину охолоджують при кімнатній температурі: настій – упродовж 45 хв., відвар – протягом 10 хв. Потім уміст проціджують, відтискають залишок сировини і додають води до відповідного об’єму.

Відвари із сировини, що містить дубильні речовини (кора дуба), проціджують одразу ж після зняття з водяної бані.

Настої і відвари готують із розрахунку 1 : 10, тобто щоб мати 100 мл настою, потрібно взяти 10 г сировини. Настій із кореневища валеріани готують із розрахунку 1 : 30. Настої для зовнішнього застосування мають бути більш концентрованими.

При приготуванні настоїв можна обійтися і без водяної бані. Сировину заливають окропом, ставлять на вогонь і пильнують, щоби настій не кипів. Через 15 хв. знімають, охолоджують і фільтрують.

Настої і відвари швидко псуються, особливо у літній час або у теплому приміщенні, тому краще їх готувати щодня. Якщо це неможливо, то їх зберігають у холодильнику не більше як 3 доби.

Настоянки готують на 40-градусному спирті. Подрібнену сировину заливають спиртом, закупорюють і тримають при кімнатній температурі упродовж 7 діб. Як правило, співвідношення об’єму при готуванні настоянок 1 : 5. Потім настоянку зливають, вичавлюють залишки рослин і фільтрують через кілька шарів марлі. Проціджена настоянка, незалежно від кольору, повинна бути прозорою.

Чаї і збори лікарських рослин складаються із суміші кількох видів рослинної сировини. Для отримання рівномірної суміші зважену сировину змішують на чистому папері, у ступці чи слоїку.

Способи застосування і дозування ліків рослинного походження, а також їх показання та протипоказання до застосування мають бути окремо зазначені на кожному рецепті, і їх треба суворо дотримуватися.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *