Їмо після 60 років

Їмо після 60 років
Їмо після 60 років

У літньому віці сповільнюються процеси обміну речовин і окислювальновідновлювальні реакції, харчові речовини гірше засвоюються і менш інтенсивно розщеплюються до кінцевих продуктів обміну.

Крім того, літні люди менше рухаються, а значить, зменшуються їхні енергетичні витрати. Тому перше, про що треба дбати, – це про зниження з віком енергетичної цінності раціону. Інакше ви будете повніти. А як відомо, надлишкова маса тіла – один із факторів ризику виникнення таких захворювань, як цукровий діабет, ожиріння, атеросклероз, хвороби суглобів. Саме тому слід обмежувати вживання солодощів, кондитерських виробів. Цукру у вашому раціоні має бути не більше 3-4 чайних ложок на день. Краще замінити його 60 грамами меду, за умови, що цукор, торти, тістечка, цукерки у цей день виключаються.

Менше їжте хлібобулочні вироби з борошна тонкого помелу, макаронів, вермішелі. А ось 3-4 шматочки житнього хліба вчорашньої випічки чи висівкового у вашому щоденному меню мають бути обов’язково.

З роками взагалі привчайтеся менше їсти. Ви будете значно краще себе почувати.

Але, скорочуючи об’єм їжі, стежте, щоб ваш стіл був різноманітним. Багато хто у літньому віці повністю відмовляються від м’яса. Це невірно. Просто їсти його треба менше: однієї м’ясної страви на день цілком достатньо. А 2-3 дні на тиждень можна взагалі не їсти м’яса. Літній людині це буде тільки на користь.

Має значення і кулінарна обробка продуктів. М’ясо і рибу не смажте, краще їх відварюйте.

Крім тваринних жирів (вершкового масла і жиру, що міститься у продуктах тваринного походження – м’ясі, ковбасі), кожен день треба з’їдати 20-30 грамів рослинних олій – соняшникової, оливкової чи іншої. Дотримуватися цього правила дуже важливо.

Не забувайте і ще про одне обмеження: менше їжте солоного і не пересолюйте їжу, 4-5 грамів солі на день цілком достатньо для досолювання страв.

На тиждень можна з’їсти 2-3 яйця.

Якщо є можливість, включайте у меню страви з продуктів моря: кальмарів, морської капусти, пасти криля. Вони особливо корисні після 70 років, оскільки мають протисклеротичну дію.

У зимовий період, коли овочів і фруктів мало, не нехтуйте квашеною капустою: у ній аскорбінова кислота зберігається майже повністю. У щоденне меню намагайтеся включати цибулю і часник. У них містяться речовини, які гальмують розвиток пухлин.

Ілона Маломут, дієтолог

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *