Інформаційна безпека під час війни: покрокова інструкція для дітей

Інформаційний простір дозволяє бути на зв’язку з рідними, дізнаватись останні новини з фронту, хоч якось контролювати те, що відбувається навколо. Для дітей та підлітків Інтернет залишається світом розваг та спілкування з друзями. Але важливо пам’ятати, що за позначкою геолокації на пості чи фотографії, веселим відео в соцмережі чи одним повідомленням може ховатися справжня небезпека, коли інфопростір використовують окупанти для воєнних нападів на українські міста.

Інформаційна безпека під час війни: покрокова інструкція для дітей

Чого не можна робити в жодному разі

  • Якщо хтось із користувачів у мережі просить приватну інформацію (особистий номер телефону чи номер батьків, де батьки працюють, де родина зараз перебуває, яка ситуація в місті, де розміщуються військові об’єкти) – таку інформацію в жодному разі не можна передавати. Навіть якщо це людина, яку дитина знає в реальному житті. Адже зараз дуже часто особисті профілі зламують для отримання інформації чи створюють фейкові профілі.
  • Не можна знімати розміщення та пересування військової техніки, де перебуває дитина. Оскільки окупанти можуть переглядати відкриті профілі українців для визначення місця розташування військових для подальшого нападу. А також злочинці можуть намагатися вести листування з дитиною для шантажу чи примушування до отримання інформації про розміщення техніки в місті.
  • Не знімати місця вибухів та потрапляння снарядів, оскільки окупанти можуть використовувати дані для коригування подальшого нанесення вогню.
  • Не переходити за невідомими посиланнями у приватних повідомленнях у будь-якій соцмережі чи месенджері. Адже за ними можуть ховатися хакерські атаки.
  • Якщо ви переглядаєте та обговорюєте новини з дитиною, варто переконатися в їхній правдивості. Усі новини, заяви повторно перевіряйте в офіційних каналах комунікації.
  • Якщо дитину автоматично додали до невідомих груп, важливо відписатися від них та заблокувати їх. А також розповісти про це дорослим.
  • Якщо до дитини хтось пише з проханням допомоги чи виконати спеціальне завдання, важливо, щоб дитина повідомила про це дорослим. Варто разом зробити скріншот групи, повідомлень та через онлайн-форму звернутися до кіберполіції.

Що варто зробити

  • Профіль дитини в соцмережах варто зробити закритим: щоб писати дитині, переглядати вміст її сторінки могли лише ті, кого дитина додасть у друзі.
  • Пам’ятайте, що все, що ми пишемо та публікуємо в мережі, навіть у приватних повідомленнях, назавжди залишається в Інтернеті. Тому перед публікацією ще раз оцініть, чи може ця інформація будь-яким чином нашкодити вам або вашим близьким? А під час війни – нашим містам та захисникам?

«Уют» №21-19.05.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *