Історія «радієвих дівчат»

На початку минулого століття людство погано розуміло, наскільки небезпечною може бути радіація. Випромінювання, що змушує речі світитися в темряві, здавалося багатьом екзотичною дивиною, нешкідливою забавою.

Існувало безліч компаній, що пропонували покупцеві радіоактивний товар, і люди розбирали їхню продукцію як гарячі пиріжки. Представники вищих верств суспільства із задоволенням розкуповували подібні речі, не здогадуючись, що таким чином повільно вбивають самих себе!

Радіоактивні шоколад, вода і зубна паста – лише частина товарів, що перебували в ті роки на полицях. У магазинах косметики продавалися креми для обличчя, пудри і помади з хлоридом торію.

Курцям пропонували сигари з радієм. А в аптеках жваво продавали презервативи, що світяться в темряві від радіації! Згодом стало зрозуміло, що подібні продукти несуть людям лише хвороби і смерть.

Показовим у цьому плані стала справа «радієвих дівчат». Так назвали групу молодих робітниць із заводу компанії US Radium Corporation, що спеціалізувалася на виготовленні радієвої фарби.

Цією фарбою малювали цифри і стрілки на циферблатах. Нещасні дівчата днями безперервно розфарбовували годинники. За один екземпляр готової продукції трудівниця отримувала лише 5 центів.

"Радієві дівчата" малювали цифри і стрілки на циферблатах годинників

Працівниці намагалися у день розписати якомога більше годинників, а щоб пензлик не розлазився, бідолахи постійно слинили його кінчик. У результаті кожна з нещасних підхопила таку дозу опромінення, що навіть сьогодні лічильник Гейгера над їхніми могилами приходить у шаленство!

У 1917-1928 роках, радій ще вважали чудотворною речовиною, що продовжує молодість. Юні красуні з фабрик, зберігши залишки фарби, розписували ними собі нігті, повіки, вії та навіть зуби.

Але вже до 1922 року «радієві дівчата» почали хворіти і помирати. Однією з перших із життям розпрощалася Моллі Маггі.

У 1922 році Моллі потрапила на прийом до дантиста зі скаргами на зубний біль. Лікар видалив їй корінний зуб, а через місяць ще один. У травні на щелепі дівчини виник абсцес.

Медик, що видаляв його, жахнувся, коли шматок щелепної кістки пацієнтки розсипався від одного дотику. До кінця літа Моллі втратила всю щелепу. А у вересні молода дівчина померла…

Пізніше ця хвороба стала відома під назвою «радієва щелепа». Для жахливого захворювання характерні некроз щелепи і формування кісткових пухлин.

У другій половині 20-х років більшість працівниць компанії стали жертвами цієї страшної хвороби. П’ятеро з них, зрозумівши, що всьому виною радій, подали на US Radium Corporation до суду.

До 1928 року компанія усіляко намагалася зам’яти справу. Керівництво корпорації навіть оплачувало «експертів», «дослідження» яких стверджували, що радій абсолютно безпечний. Зрештою, «радієві дівчата» перемогли. Суд постановив виплатити кожній із них величезну компенсацію.

На жаль, до моменту завершення справи двоє з п’ятьох красунь уже були прикуті до ліжка, а нормально пересуватися без сторонньої допомоги могла лише одна.

Прикладу «радієвих дівчат» послідували ще кілька постраждалих робітниць компанії. У таких судових справах компенсація, яку отримували від компанії, часто йшла на похорон.

Але саме завдяки «радієвим дівчатам» вдалося показати світові, як насправді небезпечна радіація.

«Уют» №15-08.04.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *