Історія кохання Джо Дассена

Джо Дассен

Елегантний білий костюм, м’який баритон, сумні блакитні очі та стримана посмішка – таким запам’ятався Джо Дассен  усьому світу. Його не просто любили, йому поклонялися. Публіка божеволіла. А кожна жінка в глибині душі вірила, що він співає саме для неї.

Гудбай, Америко!

Народився Джо 5 листопада 1938 р. в Нью-Йорку в багатій єврейській родині емігрантів з Одеси. У Джо було абсолютно щасливе дитинство. Його батько, Жуль Дассен, працював у самого Хічкока й досяг визнання в Голлівуді. Хлопець збирався стати антропологом, та в 1945 р. родина Дассенів вимушено залишила Америку, оскільки батька звинувачували в інакомисленні. Джо підробляв водопровідником, сміттярем, далекобійником і барменом. Іноді співав для відвідувачів бару та знімався в епізодичних ролях у батька. Розлучення батьків стало для хлопця справжньою трагедією, і він повернувся до Штатів. Але ненадовго.

Одного дня дипломований етнолог без грошей у кишенях та з гітарою за спиною забрався до вантажного трюму лайнера й приплив до Європи. Він із головою поринув у вир світського життя Парижа: писав статті для журналу «Плейбой», знімався в кіно та був шанувальником автоперегонів.

Його тінь і янгол-охоронець

Красунчик Джо дуже подобався жінкам. Невідомо, чим закінчилося б його холостяцьке життя, якби не одна зустріч. На вечірці в Булонському лісі після прем’єри фільму «Цей божевільний, божевільний, божевільний світ» молодий безтурботний плейбой познайомився з тією єдиною, якій багато чим залишився зобов’язаний. Її звали Маріз Массьєра. Одного погляду їм було достатньо, щоб зрозуміти одне одного. Вони провели разом уїк-енд, і більше Джо до себе не повернувся. Він був закоханий, але не готовий зв’язати себе сімейними узами. Лише після ультиматуму Маріз Джо, одягнувши старий костюм, пішов з нею до мерії, щоб розписатися. На весіллі Джо дуже напився.

Маріз створювала сімейний затишок, а Джо бриньчав на гітарі. Вона зробила творчу кар’єру Дассена, ставши для нього костюмером, косметологом, перукарем, дієтологом, шофером і секретарем. Джо знайшов спокій і щастя, якого так не вистачало всі ці божевільні роки.

Маріз багато йому дала у творчому і в емоційному плані. Вона записала його перший диск. Ніхто тоді не знав, що з цього вийде. Невпевненість у ньому інших послужила потужною пружиною для розвитку. Треба сказати, Джо був людиною, сповненою тривог і сумнівів, дуже закомплексований. Він потребував керманича, який додавав би йому впевненості.

Новий бог оселився на французькій «Олімпії»

Така людина з’явилася. Це був Жак Пле – один із найдосвідченіших продюсерів Франції, який працював із Шарлем Азнавуром. Перше, що він попросив зробити майбутню знаменитість, це відростити волосся. Вони цілодобово не виходили зі студії звукозапису, де працювали з кращими музикантами, поетами й композиторами. І невдовзі Джо Дассен дебютував на знаменитій паризькій сцені «Олімпія».

Доки всі близькі раділи, Джо переживав колосальний стрес. Він був абсолютно непублічною людиною і не отримував задоволення від того, що його життя належало мільйонам. Патологічне безсоння, болісне очікування первістка, нелюдська втома. Романтичні стосунки з Маріз переросли в подружній аркан. Довгоочікувана дитина померла через 5 днів. Джо страждав, серце дало збій, стався перший інфаркт. Після цього Дассен зовсім охолов до Маріз. І тут з’явилася Крістін.

Вона спустошила Джо

Молода, приваблива, сексуальна, вона жила в нескінченній низці задоволень. Джо знову закохався, але це було більш схоже на пристрасть. Друзі казали Джо, що в нього затьмарення розуму. Але він був невблаганний. Маріз дала розлучення, а Джо відразу призначив дату нового весілля. Дуже скоро народилися двоє хлопчиків – Жуль і Джонатан. Він любив синів до нестями, був на сьомому небі від щастя. Навіть готовий був залишити сцену. Але тепер, ніби чорна кішка між ними пробігла. До нього прийшло усвідомлення, що він створив родину з істеричною, ревнивою, примхливою, некерованою жінкою. До того ж вона вживала алкоголь і наркотики, на якийсь час «підсадивши» на кокаїн і Дассена. Вирішивши, що Крістін небезпечна в ролі матері, він подав на розлучення й отримав право опіки над своїми синами.

Серце, яке не витримало

Він перебував у зеніті слави, коли з ним стався другий інфаркт. У 1980 році Джо вирушив на Таїті до своєї райської вілли разом із синами та мамою. Він приїхав за спокоєм і почувався чудово. Та його серце раптово зупинилося, коли вони просто розмовляли в ресторані за обідом. Напружені стосунки з другою дружиною Крістін Дельво призвели до передчасної смерті знаменитого співака.

Одеське коріння Дассена

Батько Дассена мріяв зібратися родиною і поплисти в Одесу на кораблі. Кожен із Дассенів хотів би побувати в знаменитому Одеському оперному театрі, де ще у XIX ст. їхній прадід робив перуки для оперних співачок, а потім, передбачаючи буремні події, разом із дружиною сіли на пароплав і відпливли з Одеси до Америки. На кордоні у порту Нью-Йорка прикордонник запитав у діда, як його прізвище. Не знаючи англійської, той відповів, що з Одеси. Прикордонник вирішив, що це таке прізвище, і так і написав – «Дассен».

Після відвідування у 1979 році Радянського Союзу Джо Дассен пообіцяв повернутися й побувати на батьківщині свого діда – в Одесі. Але не встиг.

«Уют» №48-2019

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *