Із 1 липня в Україні підвищать пенсії: кому і на скільки

підвищення пенсій

Через зростання соцстандартів стануть отримувати більше ті, у кого зараз мінімум.
Українські пенсіонери, які мають мінімальну пенсію, з липня отримуватимуть більше, повідомила прес-служба Пенсійного фонду. Причина підвищення – чергове зростання соцстандартів, яке передбачене законом про держбюджет на 2018 рік, і намічене на 1 липня. Також додадуть і тим, у кого великі пенсії, які перевищують 10 прожиткових мінімумів (ПМ) для непрацездатних, оскільки ПМ із 1 липня теж збільшиться. Як зміняться мінімальні та максимальні виплати тим, хто знаходиться на заслуженому відпочинку, а також що буде з пенсіями, які більше мінімальних, але менше максимальних.

Мало і багато

Як роз’яснила директор департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду (ПФ) Олена Охріменко, з 1 липня мінімальна пенсія для тих, у кого є необхідний стаж роботи (25 років для чоловіків і 20 років для жінок), буде не менше 1434 грн на місяць. Зараз мінімальна пенсія – 1373 грн. Тобто, підвищать її мінімум на 1 грн (тим, у кого, наприклад, 1433 грн), максимум – на 61 грн. За даними ПФ, мінімальну пенсію зараз отримують лише близько 300 тис. пенсіонерів із 11,7 млн, або 2,6 %. У решти пенсіонерів пенсії хоча б на 1-2 грн вищі, за підрахунком 89 тис. соціальних пенсіонерів, яким платять 30 % мінімальної пенсії (412 грн), оскільки у них немає навіть мінімально необхідного стажу роботи для нарахування пенсії. Але у зв’язку з підвищенням мінімальної пенсії соцпенсіонери також отримають із липня на 18 грн більше.

Отримає надбавку ще одна категорія пенсіонерів: ті, хто заробив собі на старість більше, ніж 10 мінімальних пенсій. Таких – близько 10 тис. осіб. Зараз їм виплачують не більше 13 730 грн, навіть якщо пенсія у них набагато більша, а з 1 липня почнуть платити не більше 14 340 грн. Тобто, у високооплачуваних пенсіонерів надбавка складе від 1 до 610 грн. А ось для тих, хто заробив собі пенсію вище 1434 грн, але нижче 13 730 грн, нічого не зміниться, за винятком тих, хто отримує надбавку до пенсії у відсотках від ПМ. Наприклад, учасники бойових дій мають доплату до пенсії у розмірі 25 % ПМ, зараз вона дорівнює 343 грн, із 1 липня буде 358 грн (+15 грн).

Перспективи

У цьому році пенсіонерів чекає ще один перегляд мінімальної пенсії. Із 1 грудня вона становитиме 1497 грн (+64), оскільки соцстандарти повинні підвищитися ще раз. При цьому пропорційно зростуть і соцпенсії, і доплати, які обчислюються у відсотках від ПМ. Міністр соцполітики Андрій Рева у травні анонсував, що уряд незабаром планує підвищення пенсійних виплат для тих, хто має великий трудовий стаж, але отримував невелику зарплату.

«Виплати зростуть у 3 млн пенсіонерів, які працювали на фермах і в колгоспах», – пообіцяв А. Рева, але не повідомив, коли і яким способом.

На думку пенсійних експертів, найпростіший шлях –збільшити для цих людей цінність кожного відпрацьованого року, повернувши коефіцієнт 1,35 (зараз – 1).

Пенсіонерів стало менше

За даними Пенсійного фонду, на 1 січня 2018 року в Україні налічувалося 11 млн 711 тис. пенсіонерів, а роком раніше – 11 млн 956 тис. На одного чоловіка на заслуженому відпочинку припадає дві жінки: 4 млн 366 тис. пенсіонерів у нас чоловічої статі (37 %) і 7 млн 345 тис. – жіночої (63 %). Експерти по пенсіях кажуть, що зниження числа пенсіонерів пов’язано зі збільшенням пенсійного стажу: літні пенсіонери помирають, а багато хто з тих, кому виповнилося 60 років, не мають трудового стажу (а значить права на пенсію) і змушені працювати до 63-65 років, щоб заробити стаж.

Анатолій Бойко

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber