Капусту від шкідників захистить… гірчиця

капуста

Щоб мати хороший урожай городини, її треба захищати з моменту висаджування розсади.

Виростити гарну капусту на городі не так уже й просто. То слимаки заведуться, то гусінь поїсть, то міль нападе. Якщо зі шкідниками не боротися – гляди – і до осені жодної вцілілої головки не залишиться. Але капуста – із тих рослин, яку хімією не радять обробляти, бо вона може накопичуватися у ній. Тому досвідчені городники намагаються використовувати для боротьби з гусінню та слимаками так звані біологічні методи.

«Не лінуйтеся оглядати листя і знищувати кладки яєць, – радить городник Дмитро Польовий. – Але якщо молода гусінь таки вилупилася – без обприскування вже не обійтися. І не треба затягувати, бо вона швидко вгризається у листя. «Хімію» я не використовую. Беру на 10 л води 100 г порошку гірчиці, гарненько розмішую і кроплю капусту. Неабияк, а ретельно: і зверху, і під листочками. Для людини це не шкідливо, а для гусені – смертельно».

Ще, радить чоловік, можна настояти піввідра листя лопуха три дні у воді (відро заповнити доверху) і також обприскувати капусту цим розчином. Аналогічно можна замочувати полин, бадилля картоплі чи помідорів.

Якщо ж настої вже не допомагають, то Дмитро радить знищувати шкідників хлорофосом (20 г на 10 л води). Але після цього кілька тижнів капусту їсти не бажано.

«А я грядки з капустою намагаюся щороку змінювати, – розповідає дачниця Марія Муращук. – Довкола висаджую кріп та петрушку. Причому кріп сію двічі – навесні і десь у липні. Його запах дуже відлякує метеликів. А як уже нападе якась гусінь – беру ту ж отруту, що і від колорадських жуків. Тільки «хімією» захоплюватися не раджу – вам же тоді ту капусту їсти. І головне не забути, що препарат розкладається десь зо три тижні. Тому раніше капусту до столу краще не подавати».

Підживлює жінка капусту курячим послідом. На жменю цього добрива бере два відра води, настоює кілька днів і поливає рослини. Але часто таке добриво капусті не до вподоби, бо може згоріти. Це робити бажано під час висаджування та коли зав’язуються головки.

Зі слимаками, особливо на ранній капусті, знавці радять боротися підручними методами. Для цього міжряддя на грядці з капустою посипають попелом чи навіть хлорним вапном. Потрапляючи на шкіру слимака, ці речовини всмоктуються, від чого слимаки гинуть. А ще радять встановлювати невеличкі пластикові жолоби по периметру грядок і наповнювати їх водою. Дрібний гравій чи мілкий ракушняк, пісок, тирсу чи навіть яєчну шкаралупу, по яких слимакам неприємно лізти, можна використовувати як мульчу між рядками, і тоді шкідники капусту обминатимуть.

А от тим, хто не хоче витрачатися на препарати, можна слимаків просто збирати. Краще це робити рано-вранці – по росі та після дощу. Тоді вони активно повзають і шукають їжу.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber