Класична музика лунала…

У той час, коли люди стомлювалися чути і розуміти один одного, на допомогу їм приходила… музика. До речі, вчені довели, що улюблена мелодія позитивно  впливає на роботу мозку:  виробляється дофамін – речовина, що викликає почуття щастя, закоханості. А найбільша кількість її зявляється за мить до початку близької серцю музики. Чи не в цьому одна із таємниць могуття прекрасного?

Яке то важливе для людини  прагнення бути щасливою, купатися в музиці і поезії. Благодатне почуття охопило всіх учасників і присутніх, які теж стали частиною цього дійства – першого фестивалю класичної музики – KamiankaMusicFest, що відбувся 9 червня в рамках соціальної програми збереження культурної спадщини України на території Кам’янського державного історико-культурного заповідника, у парку Декабристів.

кам’янка мусік фест
Марійка Щавелева – 1 клас Кам’янської ДМШ

– Чому саме Камянку  було обрано для проведення цього фестивалю?

– Цей вибір – невипадковий, – ділиться своїми роздумами заступник директора Кам’янського державного історико-культурного заповідника Таміла Чупак,  – наше місто окрилює, адже має не просто глибинні музичні традиції, а дивовижну мистецьку ауру. Як відомо, протягом майже трьох десятків літ, починаючи з 1865 року, сюди приїздив у гості до сестри Олександри композитор Петро Чайковський. Тут він створив понад 30 творів, серед яких  – опери «Євгеній Онєгін», «Мазепа», «Орлеанська діва», фортепіанні цикли «Дитячий альбом»,  «Пори року», балети «Спляча красуня», «Лебедине озеро»…

– Петро Чайковський писав: «Краса в музиці полягає не в нагромадженні ефектів і гармонійних курйозів, а в простоті і природності». Саме такою є його музика, як і Кароля Шимановського, який народився у селі Тимошівка, неподалік від Кам’янки, та є засновником польської композиторської школи ХХ століття. Побувавши на його батьківщині, побачивши таку розкіш нашої української природи, мимоволі приходить думка: скількох же геніальних митців напувала творчістю ця земля!

 – Кароль Шимановський часто бував у Кам’янці. У 1915 році виступав у Києві й Умані з концертами, кошти від яких передав у фонд жертв Першої світової війни. Митці, меценати не стояли осторонь від болючої дійсності ні в ті часи, ні нині. Так, один із засновників фестивалю в Кам’янці разом із нашою міською радою – громадське об’єднання Центр культурних ініціатив ResponsibleFuture  («Відповідальне Майбутнє»), керівником якого є Вікторія Зубенко, підтримує музично обдарованих дітей, зокрема, тих, які є  переселенцями із зони АТО та Криму,  впродовж багатьох років допомагає Кам’янському заповіднику організовувати конкурси, опікується долею переможців, які на міжнародному рівні гідно представляють нашу державу. У 20-ти містах світу українських талановитих юних музикантів тепло приймали шанувальники мистецтва, в тому числі і в Парижі, Брюсселі, постійному представництві України в ООН та головному офісі Світового Банку у Вашингтоні. Класична музика у їхньому виконанні стирає грані війни, об’єднує і народи, і душі людські. Ці обдаровані діти – посланці миру.

Восени цього року в Кам’янці відбудеться вже XVI Всеукраїнський дитячий музичний конкурс пам’яті  П.І.Чайковського, в якому братимуть участь лише дітлахи з маленьких містечок і селищ.

кам’янка мусік фест
Літературна сторінка фестиваля у найдавнішій пам’ятці Кам’янки – гроті

 – Справжнім святом став цей фестиваль жителів Камянки і гостей. Скільки щасливих облич можна було побачити! А зелені куполи ясенів кленів, лип, ніби обереги для всіх нас.

– Дійство відбувалося в унікальному парку імені Декабристів, заснованому ще наприкінці XVIII століття. Цю пам’ятку історії й архітектури внесено до Державного реєстру Національного культурного надбання України. Садиба належала декабристу Василю Давидову, а потім – його родині. Бували тут герої війни 1812 року, Олександр Пушкін, Петро Чайковський. І нині витає особливий дух творчості. У наш час парк – це улюблене місце відпочинку кам’янчан та гостей міста. Не випадково на фестиваль приїхали любителі класичної музики  з Києва, Харкова, Черкас, Канева, Сміли, вони побували в музеях заповідника. Бажаючі покаталися на човнах по річці Тясмин, отримали незабутні емоції від високого мистецтва.

– Поруч з визнаними музикантами виступали учні музичних шкіл. Звісно, для них це –  школа зростання художньо-виконавської майстерності.

– Так, важливо створювати умови, що сприятимуть  розвитку їхніх творчих здібностей. І такі заходи дуже важливі. Фестиваль класичної музики відкрила Вікторія Зубенко, запросивши на сцену лауреата номінації «Надія» ХV Всеукраїнського дитячого музичного конкурсу пам’яті П. І. Чайковського Іванну Туз (педагог – Надія Лиходід). Порадували чарівною грою скрипалька Марія Щавелева, наймолодша учасниця концерту (педагог – Людмила Зайченко, концертмейстер – Ольга Жиленко), Дарина Овсієнко (педагог – Наталія Лазуренко), Єва Донець (педагог – Людмила Соломашенко), Настя  Гладирь  (педагог – Олена Цьома) та інші учасники фестивалю.

Переважно вихованці Кам’янської дитячої музичної школи виконували п’єси Петра Чайковського з «Дитячого альбому».

Зачарували віртуозною грою переможці конкурсу пам’яті П.І. Чайковського різних років:  Софія Захаренко і Олексій Лук’янець (педагог – Надія  Лиходід), до речі, Олексій є лауреатом міжнародного конкурсу ім. Карла Черні в Польщі, нині він – студент Черкаського музичного училища ім. С. Гулака-Артемовського.  Успішно виступили Тетяна Артеменко, студентка 5-го курсу національної музичної Академії України ім .П.І. Чайковського (педагог – заслужений діяч мистецтв України, професор Ольга Ліфоренко), гості зі Звенигородки – скрипальки Анастасія Притульська та Софія Облап (педагог – Надія Голікова, концертмейстер – Олена Поворіна), Антон Бондаренко, лауреат національних та міжнародних конкурсів, студент музичного коледжу Дніпропетровської академії музики ім. Глінки (педагог – Чеснокова) та інші юні музиканти.

– За традицією у Кам’янку  приїжджають і відомі музиканти. Хто був цього разу?

– Як і завжди, тепло зустріли присутні на фестивалі знаменитий джазовий колектив ATMAWINDS, що в перекладі означає «Подих Духу». У авторських композиціях він гармонійно поєднує особистість з Душею Всесвіту.

кам’янка мусік фест
джазовий колектив ATMAWINDS, «Подих Духу» (м. Київ)

Родзинкою фестивалю став  виступ музикантів-віртуозів Мирослави Которович  (скрипка) та заслуженого артиста України Ігоря Саєнка (баян) разом із камерним ансамблем «АРТЕХАТТА». Свого часу великий досвід передавав не одному поколінню митців і своїй доньці батько Мирослави – Богодар Которович, народний артист УРСР, професор Київської консерваторії, член-кореспондент Академії мистецтв України, він – один із засновників сучасної української скрипкової школи. Тепер Мирослава Коротович, донька славетного музиканта,  заснувала власний проект – камерний ансамбль АРТЕХАТТу, об’єднавши навколо себе молодих талановитих музикантів. Прозвучали кращі зразки світового мистецтва. Аргентинські танго Астора П’яццолли, Рішара Гальяно у виконанні колективу, твори Мирослава Скорика, Йогана Штрауса та інших композиторів сягнули глибин людських душ.

кам’янка мусік фест
Артехатта з Вікторією Зубенко

«Мета музики – чіпати серця», – говорив Йоганн Себастьян Бах. І концерт колективу цілком виправдав це твердження. Публіка довго не відпускала музикантів, стоячи алодувала. Директор Кам’янського заповідника Галина Таран щиро подякувала артистам за ту неймовірну радість, яку вони подарували своєю грою. До речі, хочеться зазначити, що й Галина Михайлівна разом з міським головою та його командою дуже багато зробила для того, щоб фестиваль у Кам’янці відбувся.

Як і раніше, на подібних дійствах активними учасниками були викладачі та вихованці Кам’янського будиноку творчості дітей та юнацтва, а також Станції юних техніків. Діти з великим задоволенням переймали досвід майстрів під час майстер-класів, їхні розмаїті творчі доробки прикрашали парк. Дивовижні образи створювали керівники гуртків Будинку творчості, розмальовуючи всіх бажаючих. А в цей час у приміщенні музичної школи виступали маленькі артисти: танцювальний колектив  «Самоцвіти» (керівник – Галина Одуд) і вокальна студія «Ліра» (керівник – Віра Дроботенко).

Наш Кам’янський заповідник разом з художнім класом музичної школи влаштували виставку картин під відкритим небом самодіяльних місцевих художників.

– Таміло Петрівно, Ваше місто асоціюється не тільки з музикою, а й поезією. Літературно-меморіальний музей Пушкіна і Чайковського зберігає пам’ять про цих геніїв. Ви і сама – композитор, поетеса, а ще – керівник дитячої літстудії імені Данила Кононенка. Ваші вихованці беруть участь і перемагають у багатьох літературних конкурсах, обласних, всеукраїнських і навіть міжнародних.  Як важливо, коли випадає така нагода, коли початкуючі літератори виступають разом з відомими письменниками.

– Це спілкування давало їм можливість поділитись своєю творчістю, почути ровесників, майстрів пера. Поезія і музика, мов дві сестри. Тож звучали пристрасно і поетичні ноти в найдивовижнішому місці, найдавнішій, найромантичнішій  споруді Кам’янки гроті, спорудженому в кінці XVIII сторіччя. Ми буквально відчули в тому місці якусь неймовірну магію, ніби перебували поза простором і часом, даруючи всім присутнім поезію, присвячену музиці, мистецтву, коханню. З надзвичайним трепетом і хвилюванням  виконували свої твори не тільки  школярі Діана Геріх, Ростислав Юрик, Софія Захаренко, Дарина Бондаренко, студенти Олена Титаренко і Максим Козаченко, а й відомі митці: письменник-гуморист Іван Дубінін, кандидат філології, доцент кафедри української літератури та компаративістики ЧНУ Ганна Клименко-Синьоок, поетеса Катерина Вербівська.

Перший фестиваль класичної музики у Кам’янці це – не просто подія, яка вже відійшла у минувшину. Постійно разом з колегами та друзями повертаємось до неї, обговорюємо, переживаємо вкотре той чи інший момент. Дуже сподіваємось, що KamiankaMusicFest стане доброю традицією і все більше українців приїздитимуть до Кам’янки, щоб доторкнутися до високого мистецтва, відкрити для себе цікаві й несподівані сторінки історії нашого міста, вдихнути на повні груди духмяного липового повітря. Адже ще Чайковський говорив, що «квіти, музика і діти є найкращою окрасою нашого життя».

Ольга Гриценко

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber