Колоноподібні яблуні: догляд і розмноження 

Колоноподібні яблуні
Колоноподібні яблуні: догляд і розмноження 

Колоноподібні форми розмножують такими ж способами, що і яблуні з кроною звичайного типу. Переважно окуліруванням вприклад, яке проводять наприкінці липня. Приживлюваність — 85-90%. Брати вічка для цього з плодоносних «колон» практично неможливо, позаяк на них приростів немає, а приріст центрального провідника дуже малий.

Для заготівлі вічок «колону» потрібного сорту щороку сильно обрізають. Це стимулює утворення додаткових пагонів: кожне маточне дерево може дати їх 4-10. Зимове щеплення в маточниках застосовують рідко через дуже тверду і жорстку деревину та велику витрату живців. Колоноподібні форми, щеплені на насіннєві підщепи, починають пізніше плодоносити, ніж щеплені на ті, що розмножуються вегетативно.

Два-три яблука з’являються в нових сортів на підщепах ММ 106, М 9, 62-396 вже першого року. Однак більшість дерев починають плодоносити наступного року після садіння. Щосезону протягом п’яти-шести років урожай збільшується. Потім сім-вісім років залишається приблизно на одному рівні за умови хорошого догляду і відсутності погодних стресів. Витрати на посадку саду відшкодовуються вже на третій рік.

Зниження врожайності в пору повного плодоношення може бути спричинене загибеллю кільчаток. Якщо у звичайних яблунь їх появу можна стимулювати обрізуванням і посиленим живленням, то для «колон» ці заходи марні. У кращому разі посиляться ростові процеси у верхній частині, а стовбур залишиться голим.

Деревина колоноподібних яблунь досить міцна, здатна витримувати врожаї по 6-12 кг. Але зимостійкість більшості сортів низька. Дуже часто, навіть у порівняно теплі зими, верхівки підмерзають. В цьому випадку утворюється дуже багато коротких бічних пагонів. Іноді пошкоджуються і квіткові бруньки.

Плодоносний вік колоноподібних яблунь – 15-17 років. Потім основна частина кільчаток всихає. Однак, якщо дерева щеплені на насіннєвих підщепах, середньо- та сильнорослих клонових, їх можна омолодити обрізкою. Для цього в березні-квітні стовбур зрізають на висоті 60-70 см, провокуючи відростання нових пагонів. Згодом найсильніший із них залишають, конкурентів видаляють.

«Колони» висаджують щільно: через 35-40 см у ряду, з міжряддями від 1 до 2,5 м. Перед садінням під глибоку оранку вносять на квадратний метр по 10-20 кг перепрілого гною або компосту, 70 г азотних добрив, 100-200 г доломітового борошна (якщо ґрунт кислий).

Відразу після посадки і щороку навесні такий сад обов’язково потрібно підживлювати розчином рідкого коров’яку (1:10) або комплексним добривом. Перший раз – на початку травня, другий і третій – через кожні два тижні.

Насамкінець варто звернути увагу на те, що колоноподібні яблуні потребують ретельного захисту від шкідників, хвороб, гризунів тощо, виполювання бур’янів. Особливо полюбляють яблуні такого типу зайці: якщо сад не огороджений, то щорічне «обрізування» дерев вони зроблять обов’язково.

Для нормального росту і розвитку дерев ґрунт у саду має бути злегка вологим. У посушливі періоди, особливо якщо дерева навантажені урожаєм, необхідний полив.

І ще один секрет «колон» – здебільшого деревця бувають настільки обліплені плодами, що нагадують качан кукурудзи. Але чим більше яблучок, тим вони дрібніші. Отож у таких випадках їх доводиться проріджувати. Прикметно, що дуже швидко залишені плоди «доростають», набуваючи властивого сорту розміру. Утім, сам процес нормування їх кількості доволі клопітний.

Оскільки коріння деревець залягає неглибоко, під зиму пристовбурні круги треба мульчувати.

Іван Маліванчук

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *