Комунальні пільги

Комунальні пільги

«Ми з чоловіком живемо у приватному секторі. Обидва – пенсіонери, ми є потерпілими внаслідок аварії на ЧАЕС і користуємося пільгами на оплату комунальних послуг. Який ліміт за користування водою, газом і електроенергією передбачено для кожного з нас?

Нежива В. Н., м. Миргород, Полтавська обл.»

Обчислюємо норми споживання на сім’ю

Який розмір знижки належиться?

Порядок надання комунальних пільг чорнобильцям врегульовано Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 р. (зі змінами від 6.06.2019 р.). Зокрема, громадяни, віднесені до 1-ї та 2-ї категорій потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на 50 % знижку плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та водопостачанням) у межах середніх норм споживання. Ці норми затверджені Постановою Кабінету Міністрів № 409 від 6 серпня 2014 року (в останній редакції від 14.08.19 р.).

Які норми встановлено?

Вода

Відповідно до положень вищезазначеної Постанови Кабміну № 409, держава надає пільги з розрахунку 1,6 м³ гарячої води і 2 м³ холодної води на одну людину на місяць. А за відсутності гарячого водопостачання – 3,6 м³ холодної води на людину на місяць. Тобто, для сім’ї з двох осіб щомісячна пільгова норма може скласти або 3,2 м³ гарячої і 4 м³ холодної води, або 7,2 м³ тільки холодної води.

Газ

Пільга залежить від наявності гарячої води і газового водонагрівача. Так, пільгова норма споживання газу становить:

  • за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання – 3,3 м³ на одну особу на місяць;
  • за наявності газової плити і за відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 5,4 м³ на одну особу на місяць;
  • за наявності газової плити і газового водонагрівача – 10,5 м³ на одну людину на місяць.

Виходячи з цього, обсяг щомісячної пільги на користування газопостачанням для двох пільговиків може скласти, відповідно, 6,6 м³, 10,8 м³, 21 м³ палива.

Обсяги знижки на газ можуть бути й більші за умови, якщо пільговики використовують цей енергоресурс для індивідуального опалення. У такому разі пільгова норма складає 4 м³ на 1 м² опалюваної площі на місяць у період із 16 жовтня по 15 квітня включно. Знижка надається з розрахунку 21 м² опалюваної площі на одну людину і додатково 10,5 м² на сім’ю.

Постановою № 409 також затверджено коригуючі коефіцієнти для розрахунку розмірів витрат природного газу на потреби індивідуального опалення. Наприклад, у Полтавській обл. для 1-2-поверхових будинків цей коефіцієнт становить 1,073.

Отже, сім’я з двох пільговиків отримує право на 50 % знижку плати за обігрівання житлового приміщення площею 52,5 м²: (21 +21 +10,50) = 52,5, де

  • 21 м² – норма надання пільги на одну людину;
  • 10,5 м²  – норма надання пільги на сім’ю.

Зі сказаного випливає, що в опалювальний період держава повинна щомісяця компенсувати половину вартості витрат пільговиків на обігрівання будинку в обсязі 225,33 м³ газу: 52,5 х 4 х 1,073 = 225,33, де

  • 52,5 м² – площа житла, на обігрівання якої надається пільга;
  • 4 м³ – обсяг, у межах якого держава надає пільги при використанні природного газу для індивідуального опалення на 1 м² опалюваної площі на місяць;
  • 1,073 – коригуючий коефіцієнт для розрахунку витрат природного газу на потреби індивідуального опалення в Полтавській обл.

Електроенергія

Якщо читачка цікавиться обсягами знижки на газ, то, ймовірно, в будинку немає стаціонарної електроплити. За відсутності стаціонарної електроплити пільговий ліміт при користуванні послугами з електропостачання для сім’ї з двох осіб може становити:

  • 100 кВт/год. на місяць із розрахунку 70 кВт/год. на сім’ю з однієї людини і додатково 30 кВт/год. на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого гарячого водопостачання);
  • або 130 кВт/год. на місяць із розрахунку 100 кВт/год. на сім’ю з однієї людини і додатково 30 кВт/год. на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого гарячого водопостачання).

***

Зазначені норми пільг встановлено для всіх, хто користується пільгами на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема для потерпілих внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС 1-ї та 2-ї категорій. Не варто також забувати про те, що якщо пільговик укладається у встановлені урядом норми, то половину його витрат на комуналку оплачує держава, а половину – він сам. А от за все спожите понад пільгові обсяги пільговики платять зі своєї кишені і вже без знижки.

Погляд часу №14-02.04.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *