Король футболу Пеле

Він єдиний в історії триразовий чемпіон світу з футболу. На його рахунку 30 матчів, у яких він забив по чотири м’ячі; шість ігор, під час яких зробив по п’ять голів, і навіть є матч, у якому Король футболу забив вісім м’ячів!

Король футболу Пеле

За 21 рік кар’єри Пеле загнав у ворота суперників 1389 м’ячів. Його визнали найкращим футболістом і найкращим спортсменом XX ст. І це ще не всі титули й досягнення великого Пеле – футболіста, який за життя став легендою.

Європа була у вогні війни, коли у 1940 р. у далекій і бідній Бразилії народилася майбутня зірка футболу. Батьком маленького Едсона Арантіса ду Насіменту (так звучить повне ім’я Пеле) був футболіст Жуао Рамоа ду Насіменту, відомий як Дондіньо. Футбол тоді не був прибутковою справою, і Жуао, незважаючи на свою популярність, не міг оточити родину достатком.

Щоб хоч якось допомогти родині зводити кінці з кінцями, уже у сім років маленький Дико, так по-домашньому звали Пеле, став працювати чистильником взуття. Поєднувати роботу з навчанням було важко, часу на уроки катастрофічно не вистачало, й освітні успіхи хлопчика були дуже скромні. Він постійно залишався на другий рік і у віці 13 років перейшов тільки до четвертого класу.

Нове захоплення – футбол – прийшло у життя Дико в шестирічному віці. На вулицях рідного Трес-Корасаєса він із товаришами ганяв набитий ганчір’ям імпровізований «м’яч» – стару чоловічу шкарпетку. Для тренування Дико використовував також апельсин. Він жонглював ним, підкидав, приймав на голову й ловив на груди доти, доки фрукт укривався тріщинами та вм’ятинами.

Існує версія, що його сусід-турок, дивлячись на ці «заняття» майбутнього футболіста, докірливо казав «пеле», що в перекладі означало «нерозумно». Однак прізвисько спочатку дуже дратувало хлопця. І тільки коли глядачі, що були у захваті від гри юного футболіста, почали скандувати на матчах «Пеле! Пеле!», він підкорився.

Першою в його житті професійною командою стала «Американа». Потім була «Бакіно», тренер якої, Валдемар ду Бриту, помітив талант Пеле і посприяв його переходу до відомого клубу «Сантос». Пеле став гравцем цього клубу, не досягнувши 16-річчя, і згодом провів у команді 18 чудових років, забивши 1091 гол.

Узагалі історія цього клубу ділиться на дві ери: «до Пеле» і «після Пеле».

У 2014 р. «Сантос» підписав із колишнім гравцем довічний контракт на використання його образу.

Пеле грав так, що в 17 років його запросили до збірної країни. Це було нечувано.

Закінчивши виступати за «Сантос» і національну збірну, у 1975 р. Пеле підписав контракт з американським клубом «Космос», що стало сенсацією у футбольному світі. Він вирішив повернутись у великий спорт у зв’язку з грошовими проблемами. Пеле став найбільш високооплачуваним на той час спортсменом у світі. А за час його виступів у «Космосі» відвідуваність матчів з «європейського футболу» у США збільшилось майже у 10 разів.

Пеле, визнаний кращим футболістом ХХ століття
Пеле, визнаний кращим футболістом ХХ століття

Пеле міг поодинці обвести півкоманди і забити гол, причому прекрасно грав не тільки ногами, а й головою. За свою яскраву футбольну кар’єру в 1363 зіграних поєдинках він забив 1281 гол. Бувало, забивав по два, три, чотири м’ячі, а 21 листопада 1964 року провело свій найрезультативніший матч, вісім разів вразивши ворота команди «Ботафого». Він – єдиний футболіст, який тричі ставав чемпіоном світу – в 1958, 1962 і 1970 роках. У всьому світі його стали називати королем футболу.

За свою футбольну кар'єру Пеле забив 1281 гол
Пеле – єдиний у світі триразовий чемпіон світу з футболу

1 жовтня 1977 року Пеле зіграв прощальний матч, в якому він по одному тайму зіграв за «Космос» і «Сантос», і завершив футбольну кар’єру:

Я щасливий бути з вами в цей найбільший момент мого життя.

Пеле був нестримним і в коханні. Він тричі одружувався. Уперше – у 1966 р. із Роземері. Вона народила йому трьох дітей. Однак за кілька років сімейний човен дав тріщину, і в 53 роки футболіст одружився вдруге. Його дружиною стала психологиня Ассирія. Вона також захотіла мати від Пеле дитину, та народила близнюків – доньку Селесте і сина Джошуа. Однак цей шлюб також згодом розпався. Утретє Пеле одружився в 73 роки.

Пеле одружився втретє
Пеле одружився втретє

Покінчивши з кар’єрою футболіста, Пеле почав вчитися. Він закінчив середню школу, потім факультет фізкультури в університеті. А згодом став першим футболістом-брендом, гравцем, який виніс свою популярність за межі футбольного світу. Він знімався в одному фільмі зі Сталлоне («Втеча до перемоги»), планував працювати над фільмом разом із Бріжіт Бардо (проєкту завадили ревнощі дружини), випустив музичний альбом власних пісень. Завдяки його книжці «Я – Пеле» мільйони неписьменних бразильців почали вчитися читати. А ще він написав детективний роман і склав сценарій мультсеріалу про історію світового футболу. Ім’я Пеле стало популярним також у світі реклами.

Нині здоров’я великого Пеле похитнулося. Нещодавно його син Едсон розповів, що легендарний футболіст впав у депресію.

«Батько переніс операцію із заміни тазостегнового суглоба, і відновний процес минув не так, як мало б бути. Тепер він практично не може ходити. Через це в нього розвинулося щось на кшталт депресії. Уявіть, він Король і водночас не може нормально пересуватися», – розповів син форвард …Однак у пам’яті багатьох Пеле залишається «бразильською блискавкою», футбольним чарівником, який зачарував увесь світ.

«Погляд часу» №44-29.10.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *